Bokus
Torill Thorup - Skuggor från det förflutna, E-bok

E-bok, Svenska, 2022

Skuggor från det förflutna

Av Torill Thorup

Del 1 i serien Inga Svartdal

99 kr

Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Fler format och utgåvor

Beskrivning

Året är 1906. I Skuggor från det förflutna, första boken om Inga Svartdal, tvingar en gammal släktfejd den unga Inga in i ett äktenskap där hat, svek och mörka hemligheter härskar. Hon måste gifta sig med den nästan tre gånger äldre tingsrättsdomaren Niels Gaupås. Situationen förvärras då hon dessutom blir förälskad i den unge bondsonen Martin.

Inga Svartdal är en serie på sammanlagt tolv böcker där vi får följa intrigerna i norska Vestfold i början av förra seklet. I böckerna väntar syndigt begär, förnedring och sorg samtidigt som den vackra unga Inga får uppleva intensiv och förbjuden kärlek.

TORILL THORUP (f. 1976) bor i norska Hvittingfoss med man, två barn och två hundar. Serien om Inga Svartdal är hennes debut. Efter den har hon skrivit ytterligare två serier i samma anda.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2022-01-27
  • Språk: Svenska
  • Filformat: EPUB
  • Filstorlek: 5,3 MB
  • Kopieringsskydd: VATTENMÄRKNING
  • ISBN: 9789180183444
  • Förlag: Lind & Co
  • Översättare: Eva-Maria Gelotte
  • Serie: Inga Svartdal
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

34 recensioner, genomsnitt 4.1/5

  1. 4/5 Haneleh

    Spännande inblick i vardagsliv kring och på gårdarna runt sekelskiftet. Vikten av att visa en fin fasad utåt oavsett vad och kvinnornas liv där männens ord var lag. Kärlek, hat och godhet i en salig blandning. Behaglig röst som uppläsare - rekommenderas!

  2. 5/5 bettan_bokprataren

    Jag älskar historiska romaner och den serien är helt fantastisk. Den bjuder på en berättelse från början av 1900-talet i Norge.
    Med härliga miljöer och karaktärer känns det som om jag är i Norge och jag älskar det jag får uppleva.
    Vill du uppleva härliga intriger och familjehemligheter, kärlek, dramatik och längtan i en härlig serie om vänskap? Då får du inte missa den här serien. Rekommenderas starkt.

  3. 5/5 veronicas_bok_bak_liv

    Året är 1988 - Jenny Svartdal ligger i svåra födslovärkar i en kamp mellan liv och död. Ett flickebarn föds - Inga men modern förlorar livet, ensam kvar står fadern Kristian helt utom sig av sorg. Inga växer upp till en vacker kvinna och är en avbild av sin moder, fadern har aldrig kommit över sin frus död och han har aldrig riktigt kunna förlåta Inga för att modern dog i barnsäng. Inga är stark och lycklig men en dag berättar fadern att han arrangerat ett bröllop mellan henne och en man som kunde vara hennes farfar, men Inga har mött en mystisk man och blir förälskad¿.

    Wow! Det här är verkligen en bok i min smak, jag är väldigt svag för historiska romaner. Detta är den första boken i en serie av tolv. Redan från första sidan är jag fast och jag sträckläser boken, kan inte släppa den, så fort jag läst sista sidan går jag och hämtar del 2 och börjar direkt. Det är fantastiska miljöbeskrivningar som gör att jag ser bilder och jag kastas in i tidigt 1900-tal ute på landsbygden i Norge. Mitt hjärta har tagit Inga till sig och jag känner hennes olika känslor av bland annat beslutsamhet, sorg och längtan och jag tycker mycket om Emma som funnits vid Ingas sida sedan hon föddes och varit en modersgestalt för henne. Den här boken bjuder på kärlek, begär, vänskap, sorg, längtan, intriger, hemligheter, drama och en liten nervkittlande tråd av spänning. Jag tror att detta kommer bli en fantastisk serie och gillar man t ex Malin på Granlunda så kommer man gilla att läsa om Inga Svartdal, missa inte denna bokserie.

  4. 4/5 AlfaBettina Verifierat köp
  5. 4/5 Z Verifierat köp