Bokus
En björn som heter Paddington

Kartonnage, Svenska, 2021

En björn som heter Paddington

Av Michael Bond

184 kr

Skickas fredag 9/10

Beskrivning

Älskad av generationer i över 50 år!

Björnen Paddington har rest hela vägen från Peru när familjen Brown träffar honom för första gången på järnvägsstationen Paddington i London. Efter det blir deras liv aldrig sig likt igen. Allt som händer blir nämligen något utöver det vanliga när Paddington har en björntass med i spelet.
I svensk översättning av Ingrid Warne.

MICHAEL BOND [1926-2017] var en engelsk barnboksförfattare. Hans böcker om björnen Paddington har älskats av generationer sedan den första gavs ut i slutet av femtiotalet. Böckerna har översatts till fler än 30 språk och sålt i över 40 miljoner exemplar världen över. Paddington har dessutom både filmatiserats och blivit tv-serie många gånger om. Modernista har i samma serie tidigare gett ut Mer om Paddington och Paddington ordnar allt.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2021-12-07
  • Mått: 141 x 215 x 12 mm
  • Vikt: 274 g
  • Format: Kartonnage
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 122
  • Förlag: Modernista
  • Serie: Paddington (del 1)
  • Illustratör: Peggy Fortnum
  • ISBN: 9789180230490
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

5 recensioner, genomsnitt 4.8/5

  1. 5/5 Karin

    Jättetrevlig bekantskap - Paddington. Sådana skulle det finnas fler av. Bra bok att läsa för barnbarn, den ger många frågor, men också många svar.

  2. 5/5 Bert H

    Härlig bok om en björn. Rekommenderas. Kan också vara trevligt att barnen får höra om London.

  3. 4/5 Alexandra G Verifierat köp
  4. 5/5 Agneta E
  5. 5/5 Gun B