Bokus
Karin Brunk Holmqvist - Nuckorna på hörnet, Ljudbok

Ljudbok, Svenska, 2023

Nuckorna på hörnet

Av Karin Brunk Holmqvist

169 kr

Lyssna direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Beskrivning

Nuckorna på hörnet är i folkmun namnet på den gamla  lärarinnebostaden i Löderup på Österlen. Där bor Elsa med hunden Bjäfseman och väninnan Inga-Märta som granne. Elsa trivs med sitt stilla pensionärsliv. Det enda som får hennes hjärta att banka lite hårdare är när hon kvällstid läser dikter av den välkände poeten Fritz.

Fritz är en sann gentleman och en känslig själ till skillnad från Elsas tidigare kärlek Gösta. Hans intressen låg mer åt traktorer och den skånska myllan. Fast trots att Elsa befarade att Gösta skulle använda ordet betäcka när passionen slog till rodnar hon fortfarande när hon minns hans stora, varma händer.

Lugnet i Löderup störs när en ny granne flyttar in. Han har knappt anlänt innan det för första gången på ett sekel blir inbrott i byn. Det måste vara något skumt med mannen och Elsa tänker klura ut vad det är. När hon börjar spionera upptäcker hon att han gömmer en skattkarta i källaren och äger en pistol. Hon ska avslöja honom om det så är det sista hon gör.

KARIN BRUNK HOLMQVIST är från Simrishamn och är aktuell med sin tjugonde bok. Hennes humoristiska och hoppingivande historier har sålt i över 2 miljoner exemplar och hör till de mest utlånade på biblioteken i Sverige. Karin Brunk Holmqvist har en mycket speciell förmåga att se det stora i det lilla. Ofta lyfter hon fram de udda och svaga i sina romaner och låter dem växa. För det finns inte sällan ett återkommande, hoppfullt budskap i hennes böcker: Det är aldrig för sent!

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2023-07-10
  • Språk: Svenska
  • Speltid: 6 tim 12 min
  • Filformat: MP3
  • Filstorlek: 187,5 MB
  • ISBN: 9789180315470
  • Förlag: Bokfabriken
  • Uppläsare: Anton Körberg
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

72 recensioner, genomsnitt 3.5/5

  1. 1/5 -

    Hände inte mycket, den var helt enkelt seg.
    För simpelt språk för min smak
    Men jag har inte givit upp denna författare - böckerna brukar(!) vara bra

  2. 3/5 -

    Handlingen puttrade på med tanterna. Lite spännande, men inte mer än så.

  3. 4/5 Bokmalen

    Rolig samtidigt väldigt spännande uppläsaren lysande .Lyssnar gärna på fler böcker av författaren

  4. 4/5 Eva

    Lättsam, trevlig och humoristisk bok, ett nöje att lyssna på Anton Körberg som läser.

  5. 2/5 Eva

    Stereotypt om äldre personer och uppläsaren gör det inte bättre. Verkar lite Kalle Blomkvist över Elsas detektivarbete och kontakt med polisen.