Bokus
Tårarnas dal

AUDIOBOOK, 2025

Tårarnas dal

Av Gustaf Lundskog

169 kr

Skickas fredag 2/10

Beskrivning
1996 går tioårige Martin och hans lillasyster Linda går in i ett ödehus där ortens ungdomar brukar hänga. Martin lämnar sin syster vid ett gammalt piano och går ner i källaren på jakt efter de porrtidningar hans vänner har sagt ska finnas där. Han hittar tidningarna, men återser aldrig sin syster. Mer än tjugo år senare återvänder Martin motvilligt till Skanör efter att hans pappa dött och Martin avtjänat ett fängelsestraff. Nu när han är utsläppt vill de kriminella som han utförde uppdrag åt ha tillbaka pengarna de anser honom vara skyldig dem. Och livet ska kompliceras ytterligare – tillsammans med sin gamla skolkamrat Per, numera polis, hittar Martin bevis för att hans pappa fortsatte utredningen kring systerns försvinnande efter att den hade lagts ned. De fångar upp tråden – kan de äntligen ta reda på sanningen?
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2025-04-21
  • Format: AUDIOBOOK
  • Förlag: BOKFABRIKEN
  • ISBN: 9789180323949
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

205 recensioner, genomsnitt 4.2/5

  1. 5/5 Linda

    En jättebra och spännande bok! Fredde Granberg så bra som uppläsare!

    Verifierat köp
  2. 5/5 Lilly

    Välskriven. Spännande från början till slut. Väntar med spänning på nästa bok.

    Verifierat köp
  3. 5/5 Lei

    Otroligt svårt att slita sej från boken. Mycket spänning och bra berättelse redan från början. Även en bra berättarröst på uppläsaren

  4. 3/5 Britt-Marie K

    Betyg: 3 av 5.
    .
    Den här boken, Tårarnas dal, är författaren Gustaf Lundskogs debutroman. Den är i genren deckare, och det är den första delen i en planerad bokserie som kallas Skanörserien.
    .
    Jag hade nog lite för höga förväntningar om den här boken, för den var tyvärr inte alls lika bra som jag trodde att den skulle vara. Jag hade lite problem med dialogen och trovärdigheten i boken, och den kändes lite naiv och överdriven ibland.
    .
    Men hyfsat läsvärd var den. Och jag har läst många recensioner som lovordar boken, för tur nog så har vi ju alla olika smak. Så jag kan ändå rekommendera boken.
    .
    Jag varvade e-boksläsning med ljudbokslyssning, i 1,25 hastighet, inläst av Fredde Granberg.
    .

  5. 5/5 Sussi

    Så spännande bok och med humor i allt det mörka ända in i slutet, rekommenderar att läsa.