Bokus
Anna Ihrén - Isfiskaren, Ljudbok

Ljudbok, Svenska, 2025

Isfiskaren

Av Anna Ihrén

Del 2 i serien Morden på Smögen

169 kr

Lyssna direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Fler format och utgåvor

Beskrivning
En kylslagen morgon anlöper forskningsfartyget Idun till Smögens hamn. Ombord finns forskningschefen Kaj Malmberg som samma kväll ska dela ut priserna för marin forskning på Smögens Havsbad. Men när fartyget lägger an hittas Kaj mördad i sin hytt. Dennis Wilhelmson och Sandra Haraldsson dras in i mordutredningen som sätter, inte bara deras samarbete, utan också viktiga relationer över rikets gränser på spel. Befinner sig mördaren någonstans på Smögen? Eller kvar ombord på fartyget som tillåtits fortsätta sin färd mot Svalbard? Och vad kan en händelse under en av andra världskrigets isvintrar ha för betydelse för fallet? Omarbetad nyutgåva av Anna Ihréns populära Morden på Smögen-serie! Nu inläst av Fredde Granberg.
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2025-03-27
  • Språk: Svenska
  • Speltid: 11 tim 31 min
  • Filformat: MP3
  • Filstorlek: 373,8 MB
  • ISBN: 9789180324359
  • Förlag: Bokfabriken
  • Uppläsare: Fredde Granberg
  • Serie: Morden på Smögen
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

311 recensioner, genomsnitt 3.9/5

  1. 3/5 -

    Vissa partier var lite mer långtråkiga .. dröjde länge innan det gick framåt i utredningen ..

  2. 3/5 Mias

    Det är riktigt synd att det är så fruktansvärt många människor att hålla reda på, jag vet inte hur många gånger jag fick backa i ljudboken för att hänga med. Det är möjligt att det i den inbundna boken finns ett persongalleri, men inte i ljudboken. För när man väl fått ett hum om vem alla är så är deckaren riktigt bra. Häftiga miljöer, bra beskrivningar och riktigt spännande.

  3. 1/5 Eje

    Sedan mer än 50 år tillbaka läser jag 25 -35 böcker per år varav c:a hälften är deckare . Då jag trodde att den första av hennes böcker var ett olycksfall i arbetet köpte jag en till . Tyvärr så är den lika dålig . De har dålig språkbehandling , där finns obegripliga uttryck, logiken och sammanhanget i handlingen lämnar mycket att önska och kända termer/uttryck används på helt fel sätt ; uppenbarligen utan att veta vad de betyder.
    Jag ska inte fördjupa mig i detaljer utan bara konstatera att de är de sämsta böcker jag har läst på över 50 år

  4. 3/5 Jan

    Svårt och inte helt logiskt slut och upplösning annars bra geografisk research. Bra person karakteristik. Det historiska mellan varje kapitel blir aldrig riktig fullföljt.

  5. 4/5 Inger O

    Samtliga böcker i serien Isfiskaren, Sillbaronen m fl var spännande. De hade stundtals vackra naturbeskrivningar, verklighetstrogna personberättelser och dessutom spännande kriminalhistorier.
    Jag rekommenderar dem alla.