Bokus
Hanna Blixt, Jakob Blixt - Falskmyntarna i Berlin, E-bok

E-bok, Svenska, 2023

Falskmyntarna i Berlin

Av Hanna Blixt, Jakob Blixt

Del 1 i serien Historieväktarna Fenixtrilogin

99 kr

Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Fler format och utgåvor

Beskrivning

Del 1 i serien Historieväktarna Fenixtrilogin.


Under en skolresa väcks Milton i sitt tält av ett åskväder. I ljuset från en blixt tycker han sig se en man stå vid ett ensligt träd och vinka åt honom. Ett hemligt sällskap i svarta kostymer och solglasögon befinner sig inte långt därifrån. Vilka är de? Vad är de ute efter? Och varför öppnar de en portal som ser ut som en Fenixfågel, så att det går att resa i tiden igen?

Milton och klasskompisen Iona dras återigen in i ett farligt äventyr och hamnar i andra världskrigets Berlin. I koncentrationslägret Sachsenhausen pågår världens största förfalskningsoperation: Operation Bernhard. Men det visar sig att det inte bara är pengar som står på spel, utan dessutom många människoliv. En blind man vid namn Otto Weidt och agenten Nancy Wake dras också de in i äventyret. 

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2023-03-07
  • Språk: Svenska
  • Filformat: EPUB
  • Filstorlek: 3,4 MB
  • Kopieringsskydd: VATTENMÄRKNING
  • ISBN: 9789180377119
  • Förlag: Tukan förlag
  • Originaltitel: Falskmyntarna i Berlin (1)
  • Ålder: 9-12
  • Serie: Historieväktarna Fenixtrilogin
  • Medarbetare: Niklas Lindblad
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

6 recensioner, genomsnitt 4.5/5

  1. 5/5 -

    Boken var super duper bra, typ den bästa jag läst!!! Men jag hade hoppats att den fanns som ljudbok eftersom jag gillar antingen att lyssna på böcker eller att läsa en köpt bok att hålla i handen

  2. 5/5 -

    En mycket bra bok för bokslukare och deras morföräldrar. Barnet läser böckerna i rask takt och redogör för historiska skeenden på en lämplig nivå. Rekomenderar hela serien som nog är bra att läsa i ordning men antagligen fungerar fristående också.

  3. 4/5 Gullis

    "Falskmyntarna i Berlin" är den fristående fortsättningen på succéserien "Historieväktarna", med den historiskt spännande trilogin "Historieväktarna Fenixtrilogin"

    De tidigare böckerna i "Historieväktarna" är:

    ¿Uppdraget i London
    ¿Gömstället i Amsterdam 

    ¿Flykten från Budapest

    Böckerna är skrivna av paret Hanna Blixt och Jakob Blixt som verkligen lyckats skapa historiskt spännande portalfantasi med tidsresor till några av Nazityskland historiskt avgörande händelser, som riktar sig till en bred läsekrets från 9 år och uppåt. 


    I boken "Falskmyntarna i Berlin" möter vi återigen klasskompisarna och vännerna Milton och Iona som trodde att det inte skulle gå att göra fler tidsresor, men de kunde knappast ha haft mer fel¿

    I den här boken dras vännerna Milton och Iona tillbaka till andra världskrigets Tyskland och in i historiens största förfalskningsoperation, "Operation Bernhard". Nu är det upp till dem och några medlemmar från motståndsrörelsen att förhindra så att inte nazisterna lyckas skapa miljontals falska pund utav judiska fångar i koncentrationslägret Sachsenhausen. Nazisternas mål var att sprida dessa falska pund i England detta skulle skapa inflation, och få landets ekonomi att kollapsa och förstöra Storbritanniens stridskraft.

    Men det visar sig att det inte bara är pengar som står på spel, utan dessutom många människoliv. En blind man vid namn Otto Weidt och agenten Nancy Wake dras också in i äventyret.

    En riktig läsupplevelse!

    "Falskmyntarna i Berlin" är en hisnade berättelse med hög spänningsnivå, med en blandning av fantasi, fängslande historisk fakta, engagerande livsöden och skrämmande verklighet.

    Till boken "Historieväktarna Fenixtrilogin: Falskmyntarna i Berlin" finns det en tillhörande lärarhandledning likt det gör till tidigare böcker i bokserien "Historieväktarna".

  4. 5/5 Ninni H Verifierat köp
  5. 3/5 Inger