Som ett myggbett, flera gånger om dagen : Majken får typ 1 diabetes
Eva Ludvigsen, Alina Ögger
Inbunden, 2017
242 kr
139 kr
Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet
Finns även i Bokus Play Lyssna och läs utan att köpa bok för bok - välj din nästa titel direkt i appen. Från 79 kr/mån. Ingen bindningstid.
Prova gratis i 60 dagar →Cecilia har allt, men samtidigt ingenting. Hennes man och söner är upptagna med bandyträningar, medan hon sörjer sin bästa vän Anna-Klara, som gick bort några år tidigare. För Cecilia är det obegripligt att väninnans make verkar ha gått vidare medan hon själv kämpar för att hålla kvar sorgen.
Cecilias lågmälda liv tar en oväntad vändning när hon hittar en färgglad och glittrande kista från hennes och Anna-Klaras gemensamma ungdomstid. Kistan innehåller en samling utmaningar som de gav varandra att utföra när de fyllde femtio. Den första utmaningen, att gå i röda skor i en vecka, blir startskottet för Cecilias förvandling.
”Ändå faller regnet” är en gripande relationsroman som utforskar sorg, vänskap och den inre styrkan att omfamna förändringar i livet.