Bokus
Dan Glimne - Kortspelshandboken : regler, kuriosa och vinnarstrategier, Inbunden

Inbunden, Svenska, 2025

Kortspelshandboken : regler, kuriosa och vinnarstrategier

Av Dan Glimne

199 kr

Skickas onsdag 14/10. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

Kortspelshandboken, den mest omfattande boken i ämnet på svenska, utkommer nu i den fjärde uppdaterade utgåvan. Här återges reglerna till över 300 olika kortspel och inte bara med den vanliga kortleken, utan även med tarot och killekort. Boken tar upp alla traditionella svenska spel, från bondtolva till vändåtta, liksom klassiker som canasta och rummy och många andra. Dessutom spel från exempelvis Japan, Kina och Sydafrika. Här ryms också en rad nyuppfunna och annorlunda kortspel som korruption, lamarckisk poker och superhjärter. Författaren berättar också sakkunnigt om spelkortens ursprung och deras mångfacetterade historia, om vett och etikett i kortspel och om kortspelande på internet. Därtill innehåller boken mängder med underhållande anekdoter, intressant kuriosa och bisarra fakta.

DAN GLIMNE är en av Sveriges främsta auktoriteter på spel och hasard, och ligger även bakom bästsäljarna Pokerhandboken och Schackhandboken. Han har föreläst om spelandets kulturhistoria på flera universitet och högskolor, vunnit utmärkelsen Guldtärningen två gånger, tilldelats staden Barcelonas kulturpris DAU Premi Especial, samt valts in i Swedish Poker Hall of Fame.

"Glimne [har] på ett seriöst och förtroendeingivande sätt tagit sig an kortspelet i vid bemärkelse [...] Författaren kryddar framställningen med mängder av roande och intressanta kulturhistoriska notiser som höjer läsvärdet avsevärt."
Finn Lönskov, Bibliotekstjänst

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2025-02-10
  • Mått: 164 x 232 x 34 mm
  • Vikt: 662 g
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 433
  • Förlag: Lind & Co
  • Medarbetare: Emma Graves
  • ISBN: 9789180533485
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

2 recensioner, genomsnitt 4.5/5

  1. 5/5 Sandra S

    Jag tycker såna här regler med sitt informella och varierande tilltal är mycket lättare att förstå än Pagat eller Kortoxen. Visst, den tar kanske inte alla corner cases men grundflödet i spelen är lätta att ta till sig. Att boken också har massor av dagobertar och hagbardar och små skrönor överallt är också kul. Jag hade 1996 års utgåva och att jag tappade bort den har jag alltid grämt mig, den här 2025 är bättre på alla sätt och vis. Fast den är ganska stor, därför: gör en ebok också så köper jag den också. Pappersversionen hemma och eboken på resor.

    En nackdel är att en del av spelen är ganska mycket tråkigare än andra. Relativt sett. Tre Trick verkar ex vis jättekul men varför ska jag välja det över det snarlika Nittionio som har så mycket mer finess? Om ni gör en ny version, snälla gör det lättare att välja rätt spel för rätt tillfälle.

    Skulle ha önskat att Haggis var med för det är en verklig skatt av Sean Ross. Hela jassfamiljen är också skralt representerad ex vis. Men det kanske är logiskt? Boken resonerar som så att den vill gärna ha svenska spel så alla som har nåt vagt minne av sin kusins hemstads favoritspel kan hitta det. Och det är väl logiskt för var skulle man annars hitta dom än i en svensk kortspelsbok? Att det sen också finns spel från Asien och Nord- och Sydamerika är också jättebra.

  2. 4/5 Anders K Verifierat köp