Bokus
Therese Lilliesköld, Carin Holmberg - Djursamlare och samlade djur : inte enbart ett djurskyddsproblem, Häftad

Häftad, Svenska, 2022

Djursamlare och samlade djur : inte enbart ett djurskyddsproblem

Av Therese Lilliesköld, Carin Holmberg

141 kr

Beställningsvara. Skickas inom 5-8 vardagar. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning
Djursamlande är ett stort problem i Sverige. Många djur lider av vanvård som kan bli riktigt grav. Människor far också illa. Trots problemets omfattning finns ingen svensk forskning på området. Se Sambandet har därför sökt och fått medel för ett projekt där vi bland annat genomfört en pilotstudie riktad till samtliga länsstyrelser, med syftet att kartlägga hur ofta man möter djursamlare och vilka uttrycksformer det tar sig samt vilket stöd som erbjuds.

I denna rapport presenterar vi stora delar av den forskning som finns på området, vår pilotstudies resultat samt konkreta förslag på hur arbetet kring djursamlande och samlade djur kan förbättras.
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2022-07-22
  • Mått: 148 x 210 x 7 mm
  • Vikt: 170 g
  • Format: Häftad
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 106
  • Upplaga: 1
  • Förlag: BoD
  • ISBN: 9789180579582
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

3 recensioner, genomsnitt 3.7/5

  1. 5/5 Linn

    Viktig läsning för alla som arbetar med barn, vuxna i utsatthet. Kunskap om djursamlande är tyvärr något man i många yrken behöver ha en medvetenhet om. Djuren kan fara mkt illa och det är viktigt att lära sig om hur man kan ingripa och stötta. Men där det finns djur som far illa, finns det också ofta barn eller vuxna far illa i form av t ex misshandel, försummelse. Något man i dag inte så ofta talar om. Vi kan hjälpa bäst om vi har en större medvetenhet och kunskap kring tecken på att ett djur eller en människa far illa. I boken finns många exempel på hur illa det kan gå när man inte ingriper i tid!

  2. 5/5 Liselotte

    Äntligen en pilotstudie om ett problem som trots stor omfattning är förbigånget. Se Sambandets grundare, som synliggör kopplingen mellan familjevåld mot kvinnor, barn och djur, har gjort en ambitiös genomgång av djursamlandets bakgrund, omfattning och insatser för de drabbade, djur som människor. En välskriven bok som riktar strålkastarljuset mot något som vi ofta väljer att inte se.

  3. 1/5 Maria A

    Det kan tyckas som att författarna är väl insatta i sitt ämne. Författarna har från början slagit fast att djursamlandet är ett stort problem i Sverige, djur lider av vanvård och människor far illa. I inledningen fastslår man att Lars Lerins bok om Elsa i Skräddartorp och hennes 28 katter är en förskönande beskrivning av en kattsamlare. Utifrån de regler om vad som inte är tillåtet att skriva kan man ställa sig frågan om de kan sätta denna stämpel på en annan författares bok. De har även refererat till annan skönlitteratur om detta ämne.
    2009 hölls en djurskyddskonferens och en av föreläsarna Shalini Persson. Hon ansågs då vara främst gällande detta med djursamleri. På samma konferens var Carin Holmberg.
    I denna bok nämns inget om detta.
    De beskrivningar som ges av olika sorters djursamlare delgav Persson vid djurskyddskonferensen och var en direkt översättning från amerikanska förhållanden. Författarna ger en bild av t ex exploatören att den har en stark kognitiv empati som kan användas för att dupera folk. Bara för att man har en kognitiv empati betyder inte att man är en djursamlare. Författarna borde ha utvecklat detta och kopplat samman med forskning att detta kan förknippas med en psykopat.
    Vilka konsekvenser kan denna bok få? Ja, att överallt där det finns många djur, i synnerhet katter och hundar, kan deras ägare bli förknippade med att vara djursamlare och det är inte hela sanningen.
    Man kan fråga sig även huruvida man även tagit en kritisk hållning till de artiklar som man använt sig av. T ex har man refererat till Patronek/Nathanson om att det finns samsjuklighet förknippat med samlandet, t ex övergrepp och anknytningsstörningar i barndomen, autism/adhd. Detta bidrar till en stigmatisering som man inte tar upp på ett relevant sätt. Det är en sak att referera till artiklar en annan sak att granskat dem.
    Frågan är hur man arbetar gentemot de som anses vara djursamlare? Ja, det finns de som har för många djur och har fått myndigheters ögon på sig. Men man kan arbeta på ett sådant sätt som inte stigmatiserar, utan faktiskt hjälper både människan och djuren. Jag har personlig erfarenhet av det.
    Min upplevelse av boken är inte positiv men jag har drivits vidare av den för att sätta mig in i ämnet mer.