Bokus
Jean-Michel Charlier - Faran från skyn, Inbunden

Inbunden, Svenska, 2024

Faran från skyn

Av Jean-Michel Charlier

299 kr

Skickas torsdag 15/10. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

Samlingsvolym med albumen Faran från skyn, Storkförbandet och Sabotage i Mellanöstern.

Tre spännande flygäventyr skapade åren 1961 1963, en tid då många fruktade att det kalla kriget mellan öst och väst när som helst skulle eskalera till ett nytt storkrig. Många nationer tävlade om att utveckla nya högteknologiska stridsflygplan och kapprustningen lämnade fältet fritt för industrispionage, hemliga agenter och sabotageverksamhet. Detta är också återkommande teman i dessa äventyr, där olika främmande makter är ute efter franska flygplanshemligheter.

De två piloterna Michel Tanguy och Ernest Laverdure är ett omaka par, men samtidigt bästa vänner. Där Tanguy är allvarlig, korrekt och ärlig, är Laverdure en spelevink, förtjust i flickor, fest och snabba bilar. Men när det verkligen gäller är han en pålitlig och trofast kamrat som aldrig sviker.

Jaktfalkarna, skapad av seriegiganterna Jean-Michel Charlier och Albert Uderzo, är en äventyrsserie om flyg och flygare, om kamratskap och mod, och bjuder också på en hel del humor. I varje volym ingår ett rikt illustrerat förord om upphovsmännen och deras samtid.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2024-12-12
  • Mått: 224 x 297 x 22 mm
  • Vikt: 964 g
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska
  • Serie: Jaktfalkarna
  • Antal sidor: 172
  • Upplaga: 1
  • Förlag: Cobolt Förlag
  • Illustratör: Albert Uderzo
  • ISBN: 9789180580304
  • Originaltitel: Tanguy et Laverdure 2: L'Escadrille des Cigognes
  • Översättare: Stefan Carlsson, Håkan Boström
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

5 recensioner, genomsnitt 4.6/5

  1. 4/5 Per

    Klassiska serier är alltid bra.

    Verifierat köp
  2. 5/5 Inge
  3. 5/5 Tbm
  4. 4/5 Tintin
  5. 5/5 Christian S