E-bok, Svenska, 2022
Färskt vatten till blommorna
99 kr
Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet
Beskrivning
Färskt vatten till blommorna är en förtrolig och innerlig roman om en kvinna som envisas att tro på lycka mot alla odds.
Violette Toussaint är vaktmästare på en kyrkogård i en liten by i Bourgogne. Tillfälliga besökare och lokala invånare samlas gärna i hennes kök för en kopp kaffe, en pratstund, en gråtstund eller ett förlösande skratt. Violette är en tystlåten kvinna som föredrar att lyssna på andra. Få vet egentligen varför hon lever här ensam, mellan sin vackra trädgård och den välskötta kyrkogården, bara att hon verkar vara tillfreds och sprider lugn och värme omkring sig.
Sent en kväll får Violette ett ovanligt besök. En förbryllad man, poliskommissarie till yrket, förklarar att hans nyligen avlidna mor har önskat att få bli begravd i just denna kyrkogård, långt borta från hemmet och bredvid en för honom helt främmande man. I takt med att Violette hjälper honom att reda ut mysteriet kring hans mor, fattar kommissarien tycke för Violette men börjar även att gräva i hennes förflutna. Det blir slutet på Violettes stillsamma tillvaro...
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2022-11-17
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 473
- Filformat: EPUB
- Filstorlek: 1,2 MB
- Kopieringsskydd: VATTENMÄRKNING
- ISBN: 9789180615389
- Förlag: StorySide
- Originaltitel: Changer l'eau des fleurs
- Översättare: Sara Gordan
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
48 recensioner, genomsnitt 4.5/5
- 4/5 Henrik
Mycket tänkvärd, vackert skrivet om kärlek, sorg, och längtan. Hade gett den 5 om den varit lite kortare.
- 5/5 Olle
Färskt vatten till blommorna synnerligen elegant och välskriven. Man skapar sig tidigt en uppfattning om vilka som är goda och onda i denna historia men att läsa boken är som att skala en lök, för varje skikt man skalar av får man veta mer om bakgrunden till de olika personernas agerande och attityder.
Uppfriskande läsning! - 5/5 Jessica W
I början hade jag svårt att förstå den, med min dyslexi fick jag läsa om flera meningar ibland eftersom sammanhanget inte flöt på för mig. Jag var nära att ge upp boken men envisades med att jag skulle fortsätta för att ge den en ärlig chans. När jag kom till sidan 130 så började jag fatta hur boken var "upplagd". Det utspelade sig i nutid och dåtid. Jag började förstå boken och allt växte till liv ju mer jag läste. Vid sida 210 satt jag på parongen i Malmö och grät, jag lät tårarna rinna medan jag läste. Fick släppa blicken från boken för att samla mig och låta det jag precis läst sjunka in. Därefter fick boken en annan vändning och betydelse. Den är inte skriven med överdrivet många detaljer som vissa böcker kan vara, det är nästan tvärtom att man får bara veta tillräckligt mycket för att förstå historien. Den tog verkligen mina känslor till en ny nivå för att vara en bok.
Det som var spännande med boken var att man inte visste hur den skulle sluta. Vad mer kan hända liksom, man viste redan mycket efter halva boken men det gjorde man inte. Nya saker, oförutsägbara, oväntade händelser dök upp.
Jag vet att den är svår i början och kanske lite tråkig men ge inte upp den, den är värd att läsas till slutet. En av de bästa jag läst. Ge den en chans! - 4/5 -
Lyssnade ändå klart pga av underbart språk och härlig uppläsare.
- 5/5 Malin E
Ovanlig. Intressant och tänkvärd. Speciellt spännande på slutet! Lite seg ibland men väl värd ansträngningen. Härligt korta kapitel Rekommendrras varmt.