Bokus
Elis Monteverde Burrau - Ironi för änglar : texter & dikter det är samma sak, Kartonnage

Kartonnage, Svenska, 2023

Ironi för änglar : texter & dikter det är samma sak

Av Elis Monteverde Burrau

349 kr

Skickas onsdag 14/10. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

Krängande dikter, mordiska noveller & manifest för en ny litteratur

»Ja, jag tänker använda det, det förbjudna ordet: Ironi för änglar är genial.« Martina Montelius, Expressen

»Det är briljant, som vanligt, och samtida på ett sätt som få andra klarar av att gestalta.« Evelina Stenbeck, Aftonbladet

Ironi för änglar är kanske en poetik.
Med hjälp av krängande dagboksdikter, mordiska noveller refuserade av mobilföretag, självhatiska bikter förklädda till skrivtips, narrande dagsverser som accelerationistiska vedträn i olika poesidebatter och ren och skär kärlek till språket målar Ironi för änglar upp en lika splittrad som marterad poetik.
Noveller, dikter, alt lit-essäer, cancerogen bloggprosa - Ironi för änglar är lika mycket retrospektiv svanesång som ett manifest för en ny litteratur. Ett prenatalt självmordsbrev, ett uppsamlingshat, ett digitalt spöke, emogonzo.

ELIS MONTEVERDE BURRAU är frivillig nationalpoet. Sedan 2016 har han publicerat flera diktsamlingar och romaner. Hans senaste bok är diktsamlingen 6:e juni och solen.

»Elis Monteverde Burrau sätter verkligen griller i huvudet på en, men han gör det med värme, och det är precis vad en alt lit-poet ska göra.« Sandra Stiskalo, DN

»I en tillrättalagd svensk litteraturvärld är Ironi för änglar uppfriskande och behövlig - om än mer som upprorshandling än som läsupplevelse.« Alba Mogensen, Borås Tidning

»Snart är han redo att ta plats i den svenska poesins trädgård, mittemellan Gunnar Ekelöf och Ola Julén.« Bernur

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2023-06-14
  • Mått: 160 x 230 x 28 mm
  • Vikt: 668 g
  • Format: Kartonnage
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 398
  • Förlag: Modernista
  • ISBN: 9789180636667
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

3 recensioner, genomsnitt 3.7/5

  1. 2/5 Johan

    Ett tag känns det eventuellt intressant, men sen går det bara på, name-dropping, oändliga blajsymfonier, allt för uppenbar kärlek till den egna formuleringskonsten och ordvitsar a la Arne Hegerfors i förklädnad av modern litteratur. Författaren kan skriva, ingen tvekan om det, men vågar inte. Och saknar uppenbarligen redaktör.

  2. 4/5 Johan F
  3. 5/5 Bosse