Häftad, Svenska, 2024
Travelmaniac : så äventyrade jag i världens alla 195 länder
218 kr
Skickas måndag 26/10. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
SÅ ÄVENTYRADE JAG I VÄRLDENS ALLA 195 LÄNDER
Martin Källstrand är en av de yngsta personerna någonsin att ha besökt alla världens 195 länder. Dubbelt så många människor har varit i rymden, än de som lyckats med samma bedrift.
Med nyfikenhet, humor och kunnighet berättar Martin bland annat om sina äventyr i avlägsna önationer i Stilla havet, besöken i krigszoner i Afghanistan, Somalia och Syrien, dramatiska naturupplevelser i Karibien och Centralasien, dödsångesten i Centralafrikanska republiken, upplevelserna inifrån diktaturerna Turkmenistan och Eritrea och om hur han blev arresterad på Kuba.
Travelmaniac är den första boken av två, där författaren i underhållande och inspirerande kåseriformat tar med läsaren till länder i världens minst besökta regioner. Det är en bok för alla som drömmer om att resa och vill lära sig mer om världen. En bok som inte lämnar någon oberörd.
VARNING
Den här boken kan framkalla upptäckarlust och ge dig plötsliga skrattattacker och kunskap du inte tidigare haft. I värsta fall får den dig att utveckla ett allvarligt tillstånd av ohämmat resebehov: du blir en TRAVELMANIAC.
BTJ bedömer boken som mycket bra
"Martin Källstrand har besökt alla länder i världen. Han har en examen i fredsstudier och konfliktlösning och har arbetat både i Stockholm och i Bryssel. Han har dessutom vigt nästan 25 år åt att resa jorden runt och dokumentera sina upplevelser. [...] Källstrand uttrycker sig lättillgängligt och okomplicerat, han blandar allvar med humor och målar upp konkreta bilder som för läsaren till platsen för besöket. [...] Trots att utgångspunkten är att författaren har besökt alla världens 195 länder handlar Travelmaniac egentligen inte om länderna utan om människorna och deras livssituation."
Lektör Natalia Walawender, BTJ-häfte nr 22, 2024
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2024-09-26
- Mått: 145 x 210 x 19 mm
- Vikt: 460 g
- Format: Häftad
- Språk: Svenska
- Serie: Travelmaniac
- Antal sidor: 356
- Förlag: Visto Förlag
- ISBN: 9789180737500
- Miljömärkning: FSC
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
7 recensioner, genomsnitt 4.9/5
- 5/5 Marie
En kioskvältare i sin genre! Här är det bara att svepas med i de fantastiska reseskildringar man får följa med på genom kapitlen.
Verifierat köp
Det är ju en otrolig bedrift som Källstrand genomfört, man förstår att det är gedigen planering och mycket research som ligger bakom dessa äventyr.
Ytterligare en aspekt som jag vill lyfta fram är att även djurperspektivet belyses vilket jag personligen tycker är både fint och viktigt.
Slutligen kan jag även rekommendera att också köpa ljudboken- så praktiskt format när man är på språng! - 5/5 Marre
En bok där man lär sig massa om världen, och samtidigt blir inspirerad att upptäcka den! En bok som passar de flesta men särskilt dem som är intresserade av geografi, historia och politik på ett underhållande och humoristiskt sätt!
- 5/5 Birgittaannanna
Man fick se helt andra sidor av länderna som besöktes.
För mig var Moçambique, det mest intressanta,då jag bodde där på 80talet.
Kul med beskrivningen av Samora Machels.staty!!!! - 5/5 Erik
Med stor inlevelse och god berättarkonst delger Martin Källstrand sina erfarenheter från många resor till världens alla hörn. Varma berättelser som är lätta att ta till sig. Tack!
- 5/5 Ulla D