Bokus
Filip Landell - Skogshjärta, Ljudbok

Ljudbok, Svenska, 2024

Skogshjärta

Av Filip Landell

109 kr

Lyssna direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Beskrivning

Alvar har vuxit upp kring Bokbys uråldriga skogar och drömmer om storslagna sagor, att få rida ut över vidderna och utforska vad som finns bortom Västmarkernas gränser. Så länge han kan minnas har hans by levt i fred, med åren har jordhackorna blivit fler än svärden. Men när en ondska som länge slumrat i skogens djup vaknar till liv, lämnar freden Bokby. Invånarna tvingas skicka bud efter en sammansvetsad grupp av hyrsvärd, vars uppgift blir att söka upp det mörker som rör sig i hjärtat av skogen. För Alvar blir det början på äventyret han så länge längtat efter. När uppdraget skickar gruppen vidare norrut inser han dock att mörkret de kämpar mot kanske även finns inom dem.

Skogshjärta är en drabbande roman som tar läsaren genom orörd urskog, till vidsträckta hedar och vidare mot snöklädda bergspass. En resa som på många sätt handlar om att finna sin egen frid. Boken är den första i en trilogi.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2024-09-13
  • Språk: Svenska
  • Speltid: 10 tim 44 min
  • Filformat: MP3
  • Filstorlek: 325,2 MB
  • ISBN: 9789180738972
  • Förlag: Visto förlag
  • Uppläsare: Anders Lundin
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

5 recensioner, genomsnitt 4.4/5

  1. 3/5 Jenny

    Jag hade höga förväntningar på boken då andra har höjt den till skyarna, Theorins böcker om Ölandssviten tycker jag mycket om, men den här boken fann jag lite seg, trevlig fantasymiljö och en spännande intrig i sig, bra skriven men det känns om att man har dragit ut på berättelsen bara för att den ska räcka över tre böcker och det förlorar den på. Jag hoppas att det förändras i nästföljande bok.

  2. 5/5 -

    Riktigt bra bok i fantasy genren som är svår att släppa ifrån sig! Spännande och passande inläst röst av Anders Lundin. Skogshjärta är den första i en triologi och nästa är Stormbärare!

  3. 5/5 -

    Beskriver fint banden mellan vänner och mellan familjemedlemmar. Jag fäster mig vid personerna och det blir bitvis nästan plågsamt när någon förloras. Man sugs in i berättelsen
    Spännande!!

  4. 4/5 -
  5. 5/5 -