• Fri frakt över 249 kr
  • •
  • Snabba leveranser
  • •
  • Billiga böcker
Kundservice

Du är på sajten för privatpersoner.

Företag, bibliotek eller offentlig verksamhet?

Du handlar på classic.bokus.com, där alla dina funktioner finns intakta.
Till classic.bokus.com
Bokus logotyp. Gå till startsidan.
  • Erbjudanden
  • Nyheter
  • Student
  • Topplistor
  • Barn & ungdom
  • Bokus Play
  • E-böcker
  • Pocketböcker
  • Spel & pussel

10% rabatt på allt med kod NYSTART10 →

Sidfot

Mina sidor

    Hjälp

    • Kundservice
    • Vanliga frågor och svar
    • Frakt och leverans
    • Retur vid ångerrätt
    • Reklamera vara
    • Betalning
    • Köpvillkor
    • Allmänna villkor
    • Information om webbplatsens tillgänglighet

    Om Bokus

    • Om oss
    • Pressrum
    • För studenter
    • För företag
    • För bibliotek och offentlig verksamhet
    • För leverantörer
    • Hållbarhet

    Populärt

    • Aktuella erbjudanden
    • Presentkort
    • Studentlitteratur
    • Nya böcker
    • Topplistor
    • Signerade böcker
    • Engelska böcker

    Inspiration

    • Boktips
    • BookTok
    • Populära bokserier
    • Barnbokskaraktärer
    • Populära författare
    Logotyp för Bokus
    Följ oss på Facebook (extern länk)Följ oss på Instagram (extern länk)Följ oss på YouTube (extern länk)Följ oss på TikTok (extern länk)
    bokus @ CookiesAnpassa cookiesIntegritetspolicyKöpvillkor
    Till Citymail hemsida (extern länk)Till Budbee hemsida (extern länk)Till Postnord hemsida (extern länk)Till Schenker hemsida (extern länk)Till Early Bird hemsida (extern länk)Till Walleys hemsida (extern länk)
    1. Barn och ungdom
    2. Ungdomsböcker
    3. Kapitelböcker
    4. Kärlek och relationer

    Sexualitet

    AvAnna Ahlund

    Kartonnage, Svenska, 202515+ år

    Del i serien Dilemmaserier

    234 kr

    Skickas . Fri frakt över 249 kr.

    Fler format och utgåvor

    E-bok

    149 kr

    Beskrivning

    Det är filmkväll med övernattning hemma hos Vega. Hela gänget är där, och det är mycket spänning i luften. Mina vill gärna kyssa en tjej när de leker Snurra flaskan, men det blir inte som hon tänkt sig. Rahid och Filip har mysigt ihop i badrummet, men så kommer svartsjukan i vägen. Vega och Malte tycker mycket om varandra, men vill kanske inte göra samma saker under täcket.

    I tre olika berättelser, som binds samman av en ramberättelse, skildras i serieform olika dilemman kring sexualitet som ungdomar kan ställas inför. Efter varje berättelse finns frågor att fundera över själv eller diskutera med andra.

    Sexualitet är den andra delen i en bokserie som tar upp olika typer av dilemman i serieform. Genom engagerande tecknade berättelser tydliggörs frågor och känslor som upptar många ungdomar.

    Anna Ahlund har bakgrund som lärare på högstadiet och gymnasiet. Hon har skrivit flera böcker för unga vuxna och även arbetat läsfrämjande på skol- och folkbibliotek. Irma Van den Poel är serietecknare och illustratör.

    Så här skriver BTJ om Sexualitet:

    Författaren Anna Ahlund och illustratören Irma Van den Poel har tillsammans gjort boken med titeln Sexualitet .... I form av seriestrippar och välgjorda enskilda illustrationer tas homo-, bi- och asexualitet upp på ett engagerande sätt. … Bokens inriktning på problem som ungdomar kan uppleva i sitt utforskande av sexualitet och kärlek förklaras på ett lättförståeligt och enkelt vis med hjälp av illustrationerna och att målgruppen är ungdomar är uppenbart…. En mycket bra bok där en kan känna igen sig men även lära sig något nytt. Emma Moritz, BTJ. Helhetsbetyg: 4.

    Produktinformation

    • Utgivningsdatum:2025-05-09
    • Mått:150 x 200 x 10 mm
    • Vikt:255 g
    • Ålder:15+
    • Format:Kartonnage
    • Språk:Svenska
    • Läsålder:15+
    • Serie:Dilemmaserier
    • Antal sidor:76
    • Upplaga:1
    • Förlag:Nypon förlag
    • Illustratör:Irma Van den Poel
    • ISBN:9789180776363

    Utforska kategorier

    • Kärlek och relationer inom Barn och ungdom