- Nyhet
Fakta om dyslexi
208 kr
Skickas . Fri frakt över 249 kr.
Fler format och utgåvor
Beskrivning
Nypons lättlästa faktaböcker är framtagna för de mest läsovana eleverna. Med lite text men mycket bilder uppmuntrar böckerna till läsning. Tack vare den lättillgängliga formen, det enkla språket och de intressanta ämnena väcker böckerna läslust hos såväl yngre som äldre läsare.
Gemensamt är också att de har en innehållsförteckning och ibland förekommer mycket enkla diagram, som i en traditionell faktabok. Färg och form är speciellt framtaget för att locka till vidare läsning.
Författaren Sofie Berthet är även skrivpedagog, civilekonom och marknadsförare. Hon har skrivit många lättlästa böcker för barn och ungdomar, både skönlitterära böcker och faktaböcker.
Så här skriver BTJ om Fakta om dyslexi
Boken har många fina färgfoton och illustrationer, som bland annat visar hur text kan se ut för den som har dyslexi. … Fakta om dyslexi innehåller viktig kunskap och visar mycket tydligt och överskådligt vad dyslexi är och hur en dyslektiker kan få hjälp.
Britt Forssmed, BTJ. Helhetsbetyg: 4 av 5.