Bokus
Tonny Gulløv - Öga för öga, del 2, Ljudbok

Ljudbok, Svenska, 2024

Öga för öga, del 2

Av Tonny Gulløv

79 kr

Lyssna direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Beskrivning

Ulv Palnatoke har rest till Skjalm Viteläders gravgille på Själland, där alla män med någon sorts ställning deltar. Palnatoke är således omgiven av män han har väldigt lite till övers för, män som i sin tur inte har någon större aktning för honom, den galne jarlen från Fyn. Under gravgillet blir Palnatoke nedslagen, bortförd och kastad i en mörk fängelsehåla, för att bli slagen halvt fördärvad. Någon vill se honom död, men vem och varför är inte lätt att veta när man har fler fiender än fränder.

Palnatokes fångvaktare förmår dock inte ta livet av honom, hur ihärdigt de än försöker. Och det är inget den galne jarlen tänker glömma i första taget. Inte heller är Palnatoke den som håller igen. Så när det är dags att utkräva blodshämnd byter han gärna den omgång stryk han själv mottog mot ett dussin svärdshugg. Det har blivit dags att göra upp gamla räkenskaper med männen från Själland, av vilka en dessutom lagt beslag på hans svärd. Palnatoke anser förstås att samtliga själlänningar förtjänar att mista huvudet, men det är dessvärre inte en åsikt som Harald Blåtand delar med honom.

Öga för öga är del 6 i Tusenårsriket, en spännande och underhållande serie om en tid då danerna i strävan efter rikedom, skaldernas lovprisning och evig ära ständigt stred mot varandra och otaliga andra folkslag.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2024-05-20
  • Språk: Svenska
  • Speltid: 13 tim 9 min
  • Filformat: MP3
  • Filstorlek: 385,9 MB
  • ISBN: 9789180861434
  • Förlag: Bokförlaget Nona
  • Originaltitel: Øje for øje
  • Översättare: Leif Jacobsen
  • Uppläsare: Stefan Sauk
  • Serie: Tusenårsriket
  • Medarbetare: Stinne Fuglsbjerg
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

35 recensioner, genomsnitt 4.6/5

  1. 4/5 Jean1

    Dessa vilda vikingar växer sig på en. Det är roande trots allt krig, och all strid. Berättaren ger en extra dimension till historien. Och Stefan Sauk levandegör det perfekt.

  2. 5/5 -

    Kanonbra bok Stefan kan fortfarande vara lite för högljudd. Ser fram emot nästa bok

  3. 5/5 -Beckenbauer

    Kanon bra bok rekommenderar den verkligen jättebra serie samtliga böcker

  4. 4/5 -Mette
  5. 4/5 -