Ambassadörens dotter (pocket) Spara 30%
På topplistor
Ingår i kampanjer:
Fler böcker inom
Format
Pocket
Språk
Svenska
Serie
Brottsplats Ligurien (del 1)
Antal sidor
411
Utgivningsdatum
2026-02-27
Förlag
Bokförlaget Nona
Medarbetare
Lindblad, Niklas (form)
Dimensioner
30 x 180 x 100 mm
Vikt
225 g
SAB
Hc.01
ISBN
9789180863780

Ambassadörens dotter

(1 röst)
Pocket,  Svenska, 2026-02-27
69 99 Du sparar 30%
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 4 format & utgåvor
***** "Vilken enastående välskriven kriminalroman detta är! Att denna första del i spänningsserien Brottsplats Ligurien är författarens debut bådar sannerligen gott!"
Betttybook

"Ambassadörens dotter är en bra debutroman i en annorlunda miljö och jag ser fram emot fortsättningen."
Kent Lidman, Bibliotekstjänst, BTJ-häftet nr 10, 2025.

När den svenske ambassadörens dotter hittas brutalt mördad på den vackra italienska rivieran, får den svenska polisens stjärnutredare Laura Casassa snart händerna fulla.

Laura har tagit en paus från sitt arbete på den svenska riksmordgruppen. Efter ett uppslitande fall hemma i Stockholm har hon tagit sin tillflykt till familjens semesterbostad för en välbehövlig vila. Men innan hon vet ordet av är hon indragen i en mördarjakt tillsammans med kollegor från den italienska polisen. Jakten leder utredarna tillbaka till ett 20 år gammalt mordfall där mördarens tillvägagångssätt har inslag av religiös symbolik och mystik.

Samtidigt gräver Laura Casassa i sin egen släkts förflutna och får reda på saker hon snart önskar hade förblivit fördolda.

Ambassadörens dotter är första delen i en serie om den svensk-italienska polisen Laura Casassa. Det är en spännande kriminalroman med dofter av salta hav, nybakad focaccia och prunkande bougainvillea, men också en skildring av ett Italien präglat av maffians härjningar och fascistiska strömningar.

Anna Martinengo är journalist med en bakgrund som reporter, nyhetschef och redaktör. Hon bor sedan tre decennier i Uppsala, och vistas så ofta livet tillåter i Italien. Där, närmare bestämt i Ligurien, finns släkt, vänner och ett andra hem. Den första delen om den svenska mordutredaren Laura Casassa är Anna Martinengos debut som författare. Hon är själv ingift i en italiensk släkt och är väl bekant med såväl landets traditioner som kultur och med det fascinerande liguriska landskapet.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Ambassadörens dotter
  2. +
  3. Ambassadörens dotter

De som köpt den här boken har ofta också köpt Ambassadörens dotter av Anna Martinengo (inbunden).

Köp båda 2 för 308 kr

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »