Pocket, Svenska, 2026
När solen står som högst
Del 2 i serien Gråsten
99 kr
Skickas måndag 9/11. Fri frakt över 249 kr.
Fler format och utgåvor
Beskrivning
Sommaren 1920. Efter krigets fasor återvänder Anders till Gråsten på södra Jylland, fast besluten att börja ett nytt liv tillsammans med Marie. Men krigets mörka skuggor vilar tungt över Anders, och familjelivet visar sig vara allt annat än enkelt.
Barnen Carl och Jenny växer upp i en tid präglad av politisk oro. Carl ställer ofta till problem i skolan, och Jenny drömmer om att förändra världen. När andra världskriget bryter ut ställs familjen inför utmaningar som hotar att slita isär dem. Kan deras alltmer trasiga sammanhållning övervinna konflikterna som uppstår både inom och utanför familjen?
När solen står som högst är andra delen i släksagan Gråsten som utspelar sig under mellankrigstiden och andra världskriget. Boken kan läsas fristående.
Pernille Juhl är författare och föreläsare. Utöver detta arbetar hon som konsulent inom livsmedelsindustrin och är även revisor. Hon mottog Språk- och kulturpriset 2019 och har vunnit Storytels Mofibo awards för bästa ljudbok i romancekategorin två år i rad (2021 & 2022), och flera av hennes andra böcker har blivit nominerade. På fritiden tycker hon om att spela bridge och att avnjuta havs- och friluftsliv. Pernille Juhl bor i Danmark tillsammans med sin familj.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2026-08-12
- Mått: 110 x 178 x 25 mm
- Vikt: 0 g
- Format: Pocket
- Språk: Svenska
- Serie: Gråsten
- Antal sidor: 430
- Förlag: Bokförlaget Nona
- Medarbetare: Thomas Howalt Andersen
- ISBN: 9789180864107
- Originaltitel: Når solen står højest
- Översättare: Elisabet Fredholm
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
11 recensioner, genomsnitt 4.7/5
- 5/5 Sylvia
Den här Gråstenserien är verkligen spännande och intressant. Skall genast fortsätta med sista delen!
Verifierat köp - 5/5 Egon G
Jag saknar tredje boken i trilogin, 1-an och 2-an var jättebra. Ser jättemycket fram emot att tredje delen kommer på svenska
- 5/5 Annika L
En mycket bra bok som säkert har en fortsättning värd att vänta på. Intressant, innehållsrik och skrämmande men med ett stort hjärta för människans försök att tackla verkligheten. Tack till författaren och uppläsaren. Vänligen Annika
- 4/5 Lena G Verifierat köp
- 5/5 Anita S Verifierat köp