Bokus
Matts Hildén - Krumcirkeln, Häftad

Häftad, Svenska, 2024

Krumcirkeln

Av Matts Hildén

238 kr

Tillfälligt slut

Beskrivning

I ett nedgånget hus, mitt bland de myllrande turiststråken i Gamla stan, snubblar arkivarien Konstantin Edenhielm över en familj som lever i en parallell verklighet, fri från samtidens krav och regler. De har sina skäl att hålla sig under radarn och gömmer en liten flicka från myndigheterna, samtidigt som de försörjer sig på övernaturliga tjänster och antikviteter med tveksamt ursprung.

Konstantin lockas allt djupare in i deras dunkla värld och deltar snart i attentat orkestrerade av den hemlighetsfulla sammanslutningen Ordningsmännens Brödraskap. Dagtid arbetar han med att förteckna en samling politiskt känsliga dokument och hamnar djupt intrasslad bland korrupta tjänstemän, medan han frestas av sin burdusa och förföriska kollega Elwira.

Krumcirkeln är en berättelse om en oväntad hjältes resa, fylld av häpnadsväckande upptäckter och personliga dilemman, där insatserna ökar undan för undan och visar sig kunna få dödliga konsekvenser. Ett måste för alla som älskar intriger, mysterier och historiska romaner.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2024-09-19
  • Mått: 135 x 210 x undefined mm
  • Vikt: 362 g
  • Format: Häftad
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 304
  • Förlag: Lava Förlag
  • ISBN: 9789181010015
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

9 recensioner, genomsnitt 4.8/5

  1. 5/5 JL

    Spännande och välskriven.

    Verifierat köp
  2. 5/5 Rikard

    Med en känsla av vällust och nyfikenhet förs jag som läsare framåt genom en historisk labyrint där starka karaktärer på ett synnerligen underhållande sätt skapar en unik berättelse. Små detaljer längs vägen skapar en välbehövlig känsla av magi och verklighetsflykt. I en stil som påminner om en blandning av Klas Östergren, Carl-Johan Vallgren och Tim Burton blandar Matts historia, realism och fantasi och spinner längs vägen en hänryckande väv av unika karaktärer.

  3. 5/5 Ann

    Oftast behöver du välja mellan spänning, mystik, realism, humor eller ett skarpt och välskrivet språk. Här har författaren lyckats förena allt detta i sin debutroman. Varje kapitel innehåller allt och det finns ett driv som gör mig fast och fascinerad direkt. Hur kommer det att gå? I vilken riktning kommer han driva storyn och karaktärerna? Inget lämnas åt slumpen i alltifrån miljöer som aktuella samhällsfrågor. Ett måste att läsa helt enkelt!

  4. 5/5 Prinsvaliant

    En modern Sture Dahlström möter Arto Paasilinna. Matts Hildén gör sin romandebut med en mystisk intrig fylld av kuriositeter och udda figurer. Underhållande och impertinent bladvändare.

  5. 5/5 Madelaine S

    En av årets läsupplevelse. Spännande, underfundig, galet rolig och med ett fantastiskt rikt och mustigt språk. En riktig bladvändare. Läs den och ha en härliga lässtunder.