Fler format och utgåvor
Beskrivning
Nova åker till berget Ararat för att resa en ark som symbol för kampen mot klimatförändringarna tillsammans med andra Greenpeaceaktivister. Hon övertalar sin nyfunna pojkvän Benjamin att följa med till ruinstaden Ani där kyrkor, stadsmurar, fort och grottor ligger tätt. I en av ruinerna hittar Nova en golvmålning som det är något bekant över. Där blir hon brutalt nedslagen.
Hon vaknar upp på Karolinska Sjukhuset i Stockholm efter att ha varit medvetslös i en vecka. Ingen har sett Benjamin efter överfallet. Varför är han spårlöst försvunnen? Varför blev Nova nedslagen i ett tempel där änglar tidigare dyrkades? Vem vill att Nova inte ska få reda på sitt ursprung? Hon finner till slut att alla frågor leder åt ett håll: jakten på världens mest omtalade artefakt, Noas ark.
Produktinformation
- Utgivningsdatum:2011-06-17
- Mått:145 x 217 x 26 mm
- Vikt:416 g
- Format:Inbunden
- Språk:Svenska
- Antal sidor:261
- Upplaga:1
- Förlag:Telegram Bokförlag
- ISBN:9789186183578
Betyg & recensioner
4.2/5
Betyg & recensioner
- 5/5
Jag fick äran att få hem ett förhandsexemplar av Åsa Schwarz bok En död ängel för att recensera. Det är mitt första förhandsexemplar, men inte det sista hoppas jag! Handlingen i En död ängel är fantastisk. Redan från de första sidorna är man fast och vill veta mer om vad som kommer hända. Dessutom har boken två "sub plots" (vad fasen heter det på svenska??) som gör boken ännu mer spännande. Dels får man följa Nova, dels får man följa polisen Kent som försöker fånga en fånge som är på rymmen från häktet, en fånge som dessutom råkar vara Novas pappa. Utöver det får man även följa den höggravida polisen Amanda och hennes minst sagt besvärliga graviditet, och alla tre berättelserna vävs ihop på ett mycket begåvat sätt. Jag gillar böcker med ett oväntat slut, och på den punkten vet jag inte hur jag ska ställa mig när det gäller En död ängel. Ytligt sett verkar saken vara klappad och klar redan tidigt i boken, men man får små ledtrådar ganska tidigt till att det eventuellt kan finnas ett alternativt slut. Dessa ledtrådar är dock så fria från detaljer att man inte VET förrän absolut i slutet av boken, vilket är mycket bra! Man kastas fram och tillbaka mellan att tro sig veta vem skurken är, till att bli osäker på om det verkligen kan vara så, flera gånger under bokens gång. Dock, efter att ha anat hur det skulle sluta rätt länge så var det lite, men bara lite, av en besvikelse att få rätt. Dock var inte slutet så pass uppenbart att jag skulle vilja påstå att det gör boken sämre, för så ligger det inte till. Jag vill ge ett stort plus till att författaren belyser olika samhälls- och miljöproblem genom handlingen i boken. Jag vill också ge ett stort plus till att hon mellan varven utelämnar uppenbara detaljer i handlingen. När huvudkaraktären blir av med sin biljett när hon ska ut och resa BEHÖVER man inte veta i detalj vad som händer, det begriper en normalbegåvad vuxen ändå, och tack vare skickligt författande slipper man få den biten berättad för sig. När det gäller handlingen har jag bara en enda sak att gnälla på, och det är att man lämnas med en lös tråd som inte får en upplösning. VEM skjuter Peter D?? Måste läsa om slutet tror jag, och se om jag helt enkelt missade den detaljen, men det tror jag inte. Dock, dessa tekniska saker är såna bagateller att det NÄSTAN inte är värt att nämna. Boken är fantastisk, det står jag fast vid, och jag är oerhört glad att jag fick tillfälle att läsa den. En död ängel är andra boken i en serie, och ska man läsa båda så bör man nog börja med den första, Nefilim. Jag har inte läst den (ännu, men var så säker att jag ska!) men en stor del av handlingen i En död ängel berättar (gissar jag, det verkar så) om vad som hände i den första boken. Läser man En död ängel först tror jag att det blir lite av en spoiler. Håller Nefilim samma höga standard som En död ängel så tror jag inte att man blir besviken.
Ebba S
- 5/5
En ny bok om Nova Barakel
Som vanligt har Åsa Schwarz lyckats än en gång att fängsla sina läsare med en spännande berättelse, som både påminner om en deckare- och skräckgenre, med innehåll av mysticism. Åsa är alltid noga med sin research, så jag vill inte sträckläsa hennes böcker, utan jag läser hellre med eftertanke, för att ta del av det hon kommit fram till i sina resor. Och i detta fall var det arken, ruinerna och bergen som var intressanta att följa. Att boken även handlar om miljöförstöring och politiskt förtryck gör det ännu intressantare. Åsa skriver på ett rakt och snyggt språk, som är lättförståeligt och hon tillhör även de författare som har ett informativt språkbruk. Jag tycker det är märkligt att Åsa Schwarz fortfarande är så pass okänd i Sverige, eftersom hennes böcker ges ut i sexton länder och hårdrocksband gör soundtrack till hennes böcker. Det är verkligen på tiden att svenskarna upptäcker henne NU!
Kristina S
- 4/5
Betyg: 4,5 av 5.
Det här är Åsa Schwarz fjärde roman. Jag har läst alla hennes tre tidigare, och jag tyckte speciellt bra om hennes tredje bok "Nefilim", som är den första boken om Nova Barakel. "En död ängel" är en fristående fortsättning på "Nefilim", och den handlar också om Nova Barakel. Precis som det står i texten ovanför, så har Åsa Schwarz verkligen hittat en liten egen genre. Det är en del deckare, en del roman, en del skräck, en del mysticism, en del miljöpolitik, och en del rättvisepolitik. Blandningen blir väldigt bra. Tycker att den här boken, "En död ängel", precis som "Nefilim" är mycket bra. Boken engagerar verkligen, samtidigt som den är lättläst. Kan verkligen rekommendera boken till alla. Men läs gärna "Nefilim" först.
Britt-Marie K
Du kanske också är intresserad av
Jesusdynastin : den dolda historien om Jesus, hans kungliga familj och kristendomens födelse
James D Tabor
Inbunden, 2007
278 kr
No Kid : 40 skäl att inte att skaffa barn
Corinne Maier
Inbunden, 2008
90 kr
Corporate Bullshit : om språket mitt i city. Late update
Lars Melin
Pocket, 2007
89 kr
Från IX till V : orgiefixare, begravningsclowner och andra ädla antika yrken
Vicki Léon
Inbunden, 2007
154 kr
Vår kärlek känns för rätt för att vara fel
Mira Kirshenbaum
Häftad, 1999
174 kr
Delegera! : du måste inte göra det själv
Donna M Genett
Inbunden, 2004
104 kr