Bokus
Carin Gerhardsen - Vyssan lull, Ljudbok

Ljudbok, Svenska, 2010

Vyssan lull

Av Carin Gerhardsen

169 kr

Lyssna direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Fler format och utgåvor

Beskrivning
Del 3 i Hammarbyserien!

Conny Sjöberg och hans kollegor på Hammarbypolisen i Stockholm står handfallna inför den brutala avrättningen av en filippinsk kvinna och hennes två små barn i deras lägenhet. Halsarna är avskurna och det finns blod överallt men inga spår av gärningsmannen.

Barnens svenske far lever isolerat, nästan utan kontakt med omvärlden. Och hur kunde kvinnan, på de små summor hon tjänade på svartstädning, ha råd med en lägenhet värd flera miljoner?

Berättelsen har sin upprinnelse i någonting som hände för länge sedan, när ett ungt par en solig majdag stannar till med bilen vid en kiosk för att köpa lördagsgodis till de två små pojkar som leker i baksätet.

Vyssan lull handlar om skuld, en skuld som präglat de inblandade i årtionden och som kommer att leva vidare tills alla är borta. Med snabba klipp och högt tempo för Carin Gerhardsen berättelsen framåt och släpper inte greppet om läsaren för ett ögonblick.
Vyssan lull är den tredje boken i den populära Hammarbyserien som hittills sålt i över 100 000 exemplar.
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2010-03-10
  • Språk: Svenska
  • Speltid: 10 tim 7 min
  • Filformat: MP3
  • Filstorlek: 301,9 MB
  • ISBN: 9789186223410
  • Förlag: Word Audio Publishing
  • Uppläsare: Katarina Ewerlöf
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

89 recensioner, genomsnitt 4.3/5

  1. 4/5 Fnubissa

    Jag gillar böckerna om Hammarbypoliserna som man får följa. De har ju en egen historia utöver det som avslutas i varje bok. Det här är också en historia med en del oväntade vändningar där man inte kan räkna ut vem som har gjort det hela så att säga. Spännande och lättläst.

  2. 4/5 Kenth

    Läste Pepparkakshuset för ett tag sedan och den var ok, men inte på långa vägar så bra som denna. Vyssan Lull är rejält spännande, ser verkligen framemot att läsa uppföljaren.

  3. 5/5 -

    Boken tillhör Hammarbyserien och alla böckerna är fantastiska.

  4. 5/5 -

    En spännande men grym resa genomsyrade hela boken. Spännande.

  5. 5/5 ElinsBokhylla

    Vyssan Lull , tredje delen i Carin Gerhardsens Hammarbyserie och äntligen börjar spänningen att komma fram och jag har verkligen gillat denna bok. Det måste vara den bästa boken i serien hittills, så mycket spänning, många tvister och en handling som var väldigt intressant och välskriven. Jag har verkligen sträckläst den sista delen av boken, kunde verkligen inte lägga ned den.

    Precis som de tidigare två delarna i Hammarbyserien av Carin Gerhardsen så är Vyssan Lull riktigt välskriven, detaljerad och har en handling som får mig att vilja läsa mer och mer.
    Jag tror att jag har nämnt det tidigare, men jag upplever att bokens kapitel är väldigt långa. De olika karaktärernas handlingar är uppdelade med tydliga markeringar, däremot så tycker jag att det är lättare att läsa en bok med kortare kapitel än vad denna bok hade. Men det är såklart bara en smaksak, men värt att nämna.

    I de tidigare delarna upplevde jag även att karaktärernas privatliv tog väldigt mycket plats i handlingen, det tog över handlingen för mycket och det var för mig inte intressant. Jag är mer intresserad av att följa morden, gärningsmannens tankar och utredningen. Men nu när jag tänker efter så kan det också vara så att jag inte riktigt klickat med karaktärerna, jag tycker om karaktärerna men de står inte ut för mig. En del böcker har karaktärer som lyfter hela boken och handlingen, det är de som gör boken men i Hammarbyserien så upplever jag inte att jag har klickat med karaktärerna på samma sätt, jag upplever de som väldigt tama och tråkiga.
    Däremot måste jag ändra mig inför Vyssan Lull då jag tyckte att det var skickligt av Carin Gerhardsen att väva in karaktärernas privatliv med handlingen och polisutredningen. Jag fick lite mer känsla för en del av karaktärerna och det gjorde mig mer intresserad av att läsa mer och få reda på hur deras liv kommer att utvecklas. Ett stort plus, hoppas att nästa del fortsätter i samma tema!