• Fri frakt över 249 kr
  • •
  • Snabba leveranser
  • •
  • Billiga böcker
Kundservice

Du är på sajten för privatpersoner.

Företag, bibliotek eller offentlig verksamhet?

Du handlar på classic.bokus.com, där alla dina funktioner finns intakta.
Till classic.bokus.com
Bokus logotyp. Gå till startsidan.
  • Erbjudanden
  • Nyheter
  • Student
  • Topplistor
  • Barn & ungdom
  • Bokus Play
  • E-böcker
  • Pocketböcker
  • Spel & pussel

10% studentrabatt med kod TERM26

Sidfot

Mina sidor

    Hjälp

    • Kundservice
    • Vanliga frågor och svar
    • Frakt och leverans
    • Retur vid ångerrätt
    • Reklamera vara
    • Betalning
    • Köpvillkor
    • Allmänna villkor
    • Information om webbplatsens tillgänglighet

    Om Bokus

    • Om oss
    • Pressrum
    • För studenter
    • För företag
    • För bibliotek och offentlig verksamhet
    • För leverantörer
    • Hållbarhet

    Populärt

    • Aktuella erbjudanden
    • Presentkort
    • Studentlitteratur
    • Nya böcker
    • Topplistor
    • Signerade böcker
    • Engelska böcker

    Inspiration

    • Boktips
    • BookTok
    • Populära bokserier
    • Barnbokskaraktärer
    • Populära författare
    Logotyp för Bokus
    Följ oss på Facebook (extern länk)Följ oss på Instagram (extern länk)Följ oss på YouTube (extern länk)Följ oss på TikTok (extern länk)
    bokus @ CookiesAnpassa cookiesIntegritetspolicyKöpvillkor
    Till Citymail hemsida (extern länk)Till Budbee hemsida (extern länk)Till Postnord hemsida (extern länk)Till Schenker hemsida (extern länk)Till Early Bird hemsida (extern länk)Till Walleys hemsida (extern länk)
    1. Biografier
    2. Biografier

    Bland spioner, kommunister och vapenhandlare

    AvJan Mosander

    Pocket, Svenska, 2014

    89 kr

    Skickas . Fri frakt över 249 kr.

    Fler format och utgåvor

    E-bok

    49 kr

    Beskrivning

    Få svenska journalister har druckit te med Albert Speer, intervjuat kungens okända moster och avslöjat storspionen Stig Bergling, liksom Bofors vapenaffärer i Indien.
    Jan Mosander har genom åren också väckt stor uppmärksamhet med sina grävande reportage och belönats med många priser. 1987 fick han till exempel Stora journalistpriset. Men det de flesta av oss kanske minns bäst är ändå hans välkända röst från radion då han vid oräkneliga tillfällen rapporterat om stora och små nyheter från Europa.
    Bland spioner, kommunister och vapenhandlare skildrar en unik och spännande journalistkarriär där verkligheten ofta snuddat vid äventyret. Mosander har själv varit anhållen, avlyssnad, förföljd, efterlyst och stämplad som statens fiende i de gamla kommuniststaterna, och har nu fått se digra akter om detta i säkerhetstjänsternas arkiv.
    I boken får vi dessutom ta del av några av vår samtids största, mest betydelsefulla och omvälvande händelser.

    Han skriver som han talar, Jan Mosander. Vackert, enkelt, rättframt med spänning, klang, stil. [] Det finns ingenting som inte har hänt, men mycket som inte har berättats. Det är där Jan Mosander fyller i och gör sig absolut nödvändig. Johan Croneman, Dagens Nyheter

    en osedvanligt brännande minnesbok [] Läs och begrunda om riktig journalistik. Rolf Nilsén, Norrbottens-Kuriren

    Mosander är inte den som hemfaller åt enkel argumentation. Som erfaren reporter vet han att fakta är bättre argument än personliga åsikter. [] Skildringen av hur Mosander och andra på Ekot lyckades avslöja Bofors mutor, regeringens mörkläggning och den indiska ledningens dubbelspel är en utmärkt berättelse om det neutrala Sveriges dubbelmoral. Med samma undersökande saklighet skildrar han det Östeuropa han på nära håll i DDR, Polen och Tjeckoslovakien såg upplösas efter Berlinmurens fall 1989. Som tidsskildring är hans minnesbok värdefull i sin stillsamma saklighet. [] Men här finns också minnen från stora nyheter. Som terrorattacken mot den israeliska OS-truppen i München där Mosander fanns på plats. Curt Bladh, Sundsvalls Tidning

    Jan Mosander är en av ett fåtal svenska kvalitetsreportrar. En av dem som vågat tränga lite längre bakom kulisserna än andra och vänt på varje sten Rolf Asmundsson, Östran

    Boken borde ingå i all journalistutbildning. Kerstin Matz, Dagens Arbete

    JAN MOSANDER är journalist med mångårig och bred erfarenhet. Han är också författare och Berlinkännare och har tidigare skrivit en personlig guide till staden. Mosander har även utkommit med reportageboken Pengarna som försvann (Fischer & Co, 2008) om det slösaktiga svindleriet med vårt skattefinansierade bistånd.

    Produktinformation

    • Utgivningsdatum:2014-03-13
    • Mått:110 x 178 x 24 mm
    • Vikt:220 g
    • Format:Pocket
    • Språk:Svenska
    • Antal sidor:413
    • Upplaga:1
    • Förlag:Fischer & Co
    • Medarbetare:Niklas Lindblad
    • ISBN:9789186597641

    Utforska kategorier

    • Biografier inom Biografier

    Betyg & recensioner

    3.7/5