Bokus
Napoleon Hill, Sharon Lechter, Max Söderpalm - Att överlista Djävulen : hemligheten till frihet och framgång, Kartonnage

Kartonnage, Svenska, 2013

Att överlista Djävulen : hemligheten till frihet och framgång

Av Napoleon Hill, Sharon Lechter, Max Söderpalm

271 kr

Skickas tisdag 27/10. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning
Napoleon Hill är världens mest lästa författare inom området framgång. Mer än 60 miljoner har läst hans tidigare böcker. I Att överlista Djävulen använder han all sin kraft för att hitta kärnan för den mänskliga potentialen. Han gräver djupt för att avslöja hur rädsla, tvekan, ilska och avundsjuka hindrar oss att nå våra mål. Han gör det genom att överlista Djävulen själv och i en intervju avtvinga honom svar på hur det går till när han gör att en människa misslyckas. Boken är skriven 1938 och har legat gömd i mer än 70 år. Anledningen till det är att den länge ansågs för kontroversiell för att ges ut. Kanske därför att Napoelon Hill ger både kyrka, skola och regeringar hård kritik? Och kanske upptäcker du när du läser boken att kritiken är lika aktuell idag, som då? Att överlista Djävulen är uppdaterad och redigerad av Sharon Lechter, medförfattare till bästsäljaren Rich Dad, Poor Dad. Den innehåller också ett exklusivt förord av Max Söderpalm. Gör dig redo för en hisnande resa när Napoelon Hill ger dig helt nya vinklar på kampen mellan det goda och den onda, himmel och helvete, framgång och misslyckande.
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2013-02-21
  • Mått: 140 x 215 x 17 mm
  • Vikt: 392 g
  • Format: Kartonnage
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 208
  • Förlag: Soderpalm Publishing
  • ISBN: 9789187093326
  • Originaltitel: Outwitting the Devil - The secret to Freedom and Success
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

15 recensioner, genomsnitt 4.4/5

  1. 5/5 Ferry

    har läst många böcker men denhär är farlig, om man väl uppskattar den och lyssnar verkligen på budskapet. boken ändrade mig inre värld

  2. 1/5 Ermirre

    Förutsägbar och inaktuell jämfört med senare och liknande hypoteser. Hopplöst föråldrade personer som saknar historisk relevans och som näppeligen har gjort intryck.

  3. 5/5 Pelle N

    Är en stor fan av Napoleon Hill, har läst "Tänk rätt bli framgångsrik" ett flertal gånger och återkommer ständigt. "Att överlista Djävulen" är den bästa utgåva som gjorts på länge. Denna bok är en investering i personlig utveckling, den är tuff, rakt på sak vägledning i att våga vara sig själv, kliva ur komfortzonen, ta egna beslut och vägra lyssna på andra. Boken avslöjar hur rädsla, tvekan, ilska och avundsjuka hindrar oss från att nå våra mål. När du förstår dig själv så öppnar sig en fantastisk framtid. Jag rekommenderar varmt denna klassiker skriven av mästaren Hill 1938.

  4. 5/5 Nusse
  5. 4/5 Grigorios B