Bokus
Lasse Berghagen - Flakmopedisten, Pocket

Pocket, Svenska, 2013

Flakmopedisten

Av Lasse Berghagen

89 kr

Skickas torsdag 15/10. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning
Lasse Berghagen har inte bara Stockholm i sitt hjärta, utan i högsta grad även Dalarna. Här växte han upp under sommarloven, hit har han återvänt och nu tagit över släktgården i Svärdsjö.
Om sina sommarminnen berättar Lasse Berghagen, liksom om flakmopedisten Hubbe Åkesson. Det är Hubbe som gör sällskap med Lasse nere i bastun vid sjön, och den historia han berättar är precis vad man kan vänta sig av en äkta flakmopedist.

»Berghagen i ett nötskal! Ömsinta ungdomsminnen blandat med burleska skrönor. Precis så här är den Lasse jag känner. Skratta, snyfta och njut!« Björn Skifs
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2013-04-22
  • Mått: 110 x 180 x 10 mm
  • Vikt: 144 g
  • Format: Pocket
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 244
  • Upplaga: 1
  • Förlag: Pocketförlaget
  • ISBN: 9789187319068
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

30 recensioner, genomsnitt 3.3/5

  1. 5/5 Img

    En rolig o bra bok om Lasse från liten till vuxen och allt runt omkring. Hans pappa och vännen Hubbe gjorde att man fick många goda skratt.

  2. 5/5 Eva O

    Flakmopedisten är en varm skildring av bl.a långa härliga sommarlov, upptåg och lite bus. Jag skrattade gott flera gånger speciellt när Berghagen berättar om sin pappas olika aktiviteter. Läs den, bli glad i sinnet och varm i hjärtat !

  3. 3/5 Britt-Louise E

    En trevlig liten bok med härliga förklaringar till varför Lasse skrivit en del av sina sångtexter. Beskrivningen av pappan var härlig. Lättläst.

  4. 4/5 Ingegerd

    En rolig underhållande bok om hans barndom i Svärdsjö, jag kan förstå att han älskar den orten. Har själv varit där.
    Han skriver så målande om sin pappa att jag kan se framför mig hurpappan flyter på rygg under kräftfisket.
    Berättelsen om Hubbe verkar inte sannolik i alla stycken. Boken gav mig många skratt och lättade upp i min sjukdom.

  5. 2/5 Nille

    Den var lite för överdriven och skröna-artig. Kändes som det var ett försök att efterlikna "Hundraåringen som klev ut genom fönstret".