• Fri frakt över 249 kr
  • •
  • Snabba leveranser
  • •
  • Billiga böcker
Kundservice

Du är på sajten för privatpersoner.

Företag, bibliotek eller offentlig verksamhet?

Du handlar på classic.bokus.com, där alla dina funktioner finns intakta.
Till classic.bokus.com
Bokus logotyp. Gå till startsidan.
  • Erbjudanden
  • Student
  • Topplistor
  • Barn & ungdom
  • Bokus Play
  • E-böcker
  • Ljudböcker
  • Pocketböcker
  • Spel och pussel

Pocketfynda! Hundratals böcker för 49 kr/st →

Sidfot

Mina sidor

    Hjälp

    • Kundservice
    • Vanliga frågor och svar
    • Frakt och leverans
    • Retur vid ångerrätt
    • Reklamera vara
    • Betalning
    • Köpvillkor
    • Allmänna villkor
    • Information om webbplatsens tillgänglighet

    Om Bokus

    • Om oss
    • Pressrum
    • För studenter
    • För företag
    • För bibliotek och offentlig verksamhet
    • För leverantörer
    • Hållbarhet

    Populärt

    • Aktuella erbjudanden
    • Presentkort
    • Studentlitteratur
    • Nya böcker
    • Topplistor
    • Signerade böcker
    • Engelska böcker

    Inspiration

    • Boktips
    • BookTok
    • Barnbokskaraktärer
    • Populära författare
    Logotyp för Bokus
    Följ oss på Facebook (extern länk)Följ oss på Instagram (extern länk)Följ oss på YouTube (extern länk)Följ oss på TikTok (extern länk)
    bokus @ CookiesAnpassa cookiesIntegritetspolicyKöpvillkor
    Till Citymail hemsida (extern länk)Till Budbee hemsida (extern länk)Till Postnord hemsida (extern länk)Till Schenker hemsida (extern länk)Till Early Bird hemsida (extern länk)Till Walleys hemsida (extern länk)

    A

    AvAnna Benson

    E-bok
    Svenska, 2013

    99 kr

    Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

    Fler format och utgåvor

    Ljudbok

    169 kr

    Inbunden

    204 kr

    Beskrivning

     

    A är den fristående uppföljare på boken C och utspelar sig mest i Stockholm. Boken, som är självbiografisk, är en naken och rak historia om kärlek och passion. Men också om motsatsen; det mörker som plötsligt kan uppstå när en älskad människa inte längre finns där för en. A är dessutom en inre resa mot en ny identitet för Anna och hon söker sig fram via Stockholms olika klubbar och barer för att hitta någon som kan fylla tomrummet.

    ”Jag drömmer ständigt om C. Ibland är jag på sjukhuset i drömmen och springer i de ändlösa korridorerna utan att hitta rätt sal. Varenda gång jag öppnar dörren så är det fel och någon annan med kal hjässa och slangar i hela kroppen som ler mot mig och undrar vem jag är. Om jag inte hinner vakna kommer jag till slut fram till hennes sal i drömmen. Men det är också alltid försent. Och personalen har redan tänt ljus.

    Så träffar jag A.

    Vi hamnar i min säng till slut. Det är naket. Härligt naket. Jag känner mig trygg och tillfreds med min kropp. Hon känns också avslappnad och har inget att skämmas för. Kvinnokroppen är vacker. Gud vad jag har längtat efter närhet. Efter sex. Det gör nästan ont i mig och jag vill bara vara nära. Äntligen. Det är så skönt och jag vill aldrig att det ska ta slut.”

    Anna Benson

    Om författaren

    Anna Benson är multikonstnär men arbetar i huvudsak som journalist, konstnär och författare. Hennes första bok C berörde mängder av läsare runt om i Sverige genom sina öppna och nakna skildringar. Inte minst av cancer. Anna var därför utsedd som ambassadör för Rosa Bandet i oktober 2012.

    Under 2012 har hon också haft flera konstutställningar, föreläst, spelat in långfilm, deltagit i olika tv-projekt och även släppt sin andra bok, ”Why not?”, som bygger på hennes föreläsning med samma namn och som handlar om att tro på sig själv.

    Produktinformation

    • Utgivningsdatum:2013-03-01
    • Språk:Svenska
    • Filformat:EPUB
    • Filstorlek:0,4 MB
    • Kopieringsskydd:VATTENMÄRKNING
    • Förlag:Bladh by Bladh

    Betyg & recensioner

    1/5