Bokus
Joseph A. Davis - Verarnas drottning, Inbunden

Inbunden, Svenska, 2017

Verarnas drottning

Av Joseph A. Davis

170 kr

Skickas onsdag 21/10. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning
Visserligen utropade kung Josua den unga kvinnan Diomeda till arvtagare av tronen i Valarien, men istället har hon drivits i exil. Albrak är på flykt undan Greve Stronius Pärlehand, som har makten i riket och smider ränker som kan betyda undergång för Valarien. Verflickan Ilasa räddas till livet av Albrak när monster anfaller dem och nu följer hon honom som hans personliga tjänare. Denna oförutsedda trio söker tillsammans upp kréernas matriark som vill prata om Valariens framtid. Resan för dem genom den brännande öknen till Sirana, en glittrande stad av glas. Nu står mycket på spel för Valarien. Vem ska regera? Kan Diomeda finna sin väg? Vilka planer har den gåtfulla och mörka ökengudinnan Sirana för Albrak? Och vilken roll spelar Markus av Trolyrien i allt detta?

Sagt om Markus av Trolyrien:

Boken är skriven med humor och den är lättsam att läsa? Det här är en bra och välskriven bok för fantasyfrälsta.
(Anna-Karin Närkling i BTJ:s häfte #2, 2017)

Liksom Harry Potter är det en bok som passar alla ? barn som vuxna.... den gränslösa och vågade fantasin gör att den sticker ut ... så unikt, så bra!
(Tusen sidor)
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2017-09-28
  • Mått: 147 x 217 x 22 mm
  • Vikt: 500 g
  • Ålder: 12-15
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska
  • Läsålder: 12-15
  • Serie: Markus av Trolyrien
  • Antal sidor: 352
  • Upplaga: 1
  • Förlag: Pärlan Förlag
  • ISBN: 9789187411496
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

17 recensioner, genomsnitt 4.4/5

  1. 4/5 Marias

    Verarnas drottning är den direkta fortsättningen på Markus av Trolyrien, i serien med samma namn.

    Den börjar med att verflickan Ilasa hittar en främling som hon försöker få liv i, och när det sedan visar sig vara Albrak och han räddar henne undan monster, bestämmer hon sig för att vara hans personliga tjänare som tack och följa honom var han än går. Diomeda utropades av kung Josua som arvtagare till Valariens tron men hon drivs i exil. När dessa tre möts startar ett äventyr som ingen av dem kunde tro. Vem ska egentligen regera över Valarien och hur ska de komma fram till det? Och Markus av Trolyrien då, var kommer han i det hela?

    Persongalleriet i den här boken är relativt stort och det är inte alltid lätt att hålla reda på vem som är vem, men om man har läst första delen, vilket jag rekommenderar att man börjar med, är det lite lättare. Det kommer in ganska många nya karaktärer att hålla koll på, men de flesta av dem är inte alltid viktiga för historien. Jag tycker om Diomeda, och gillar att få lära känna henne bättre i den här boken. Ilasa är ett typiskt barn som inte riktigt alltid tänker på konsekvenser men jag gillar henne också. Albrak är svår, och eftersom han rört sig mycket i gråzonen innan är det inte lätt att veta var man har honom. Men det är bara bra, och ger djup till historien.

    Språket är bra, och läsningen flyter på. Jag tycker nog att den här är snäppet starkare än bok ett i serien, och det är ju precis som det ska vara.

  2. 3/5 Hanna

    3,5 stjärnor. Tycker helt klart att boken är läsvärd, karaktärerna är roliga att följa och berättelsen är intressant. Jag gillar att man fick veta hur det gick med Markus även om han inte var huvudpersonen i den här boken. Den har en tydlig karaktärsutveckling vilket jag tycker är intressant att följa, är dock inte ett fan av Albrak vilket drar ned på betyget lite eftersom det i mitten blir lite långsamt. Men rekommenderar den här om man gillade första delen samt är ett fan av Diomeda och Ilasa!

  3. 4/5 Rebecka N

    Jag gillade ettan och i tvåan tar Joseph A. Davis de fantasirika äventyren till nya höjder. Efter första boken har jag vant mig vid denna annorlunda värld och ingenting är längre konstigt. Det är spännande att här få lära känna de karaktärer som i första boken omgav Markus. Berättelsen rymmer mycket att diskutera ur samhällsperspektiv och kulturer. Den lyfter frågor och får läsaren att tänka vidare, både under tiden och efter att boken är slut.

  4. 5/5 eftermiddagste.se

    Redan i första kapitlet sätter berättelsen fart och fortsätter att föra oss framåt hela tiden. Jag dras med och vill inte lägga ner boken när jag väl börjar. Man vill bara fortsätta för att se hur det går och för att se hur allt hänger ihop, även om Kung Josua fortfarande är en person jag inte fått fatt i än och är väldigt nyfiken på så får man reda på det mesta.
    Miljöerna och sederna i Valarien är fantastiskt spännande, påhittiga och roliga. Det finna många olika lager i det hela och man skulle enkelt kunna använda boken för att diskutera manligt och kvinnligt. Finns det eller är det påhitt? Eller varför vi har vissa traditioner och seder medan andra göt på ett helt annat sätt. Ja det finns mycket att titta på om man vill fördjupa sig. Annars kan man läsa boken som just bara en berättelse att bli fängslad av och vilja stiga in i.
    Det här är en extremt lättläst bok. Man flyger fram över texten och det är lätt att följa vilka som talar då sättet att säga saker på ändras beroende på vem som talar. Det är mycket snyggt gjort. Det här är lätt en av de bästa böckerna jag har läst i år. Den tilltalade mig så mycket och jag fastnade helt i berättelsen.
    Fler recensioner hos mig.

  5. 4/5 annas_bokhylla

    Den här gången står kronprinsessan Diomeda, kung Albrak och verflickan Ilasa i händelsernas centrum. Den kungliga rådgivaren Pärlehand har skickligt manövrerat ut Albrak från makten, medans Diomeda, arvtagare till tronen, är landsförvisad. Ilasa tjänar Albrak troget som tjänarinna, sedan hans majestät räddat livet på henne.

    Nu måste de göra allt de kan för att Valarien inte ska hamna i krig och förhindra Pärlehand att driva landet till stor olycka. Men vem har rätten till tronen? Markus kommer tillbaka, men har en mycket mindre roll i berättelsen denna gång.

    Jag älskar karaktären Ilasa för att hon är så okonstlad, men ändå trofast och envis, nyfiken men plikttrogen. Hon har en stark känsla för rätt och fel, och med henne i boken blir det extra roligt att läsa. 🤎

    Jag hade till en början lite svårt att komma in i boken. Det var marigt för mig att minnas alla namn och relationer sen jag läste ettan, men ganska snart kom jag in bokens rytm. Jag saknade kartan som var med i första boken.

    Berättelsen skildrar flyktingproblematik, patriarkala strukturer, religoner och kulturers olikheter och det ger boken ett djup och mycket att fundera över. Men historien blir aldrig nertyngd av dessa allvarliga ämnen.

    Boken är lättläst, spännande, lite smårolig och landskapen som byggs upp är så fantastiska och fantasieggande. Det är en värld jag vill vara kvar i längre och boken slutade dramatiskt, så jag är väldigt nyfiken på nästa bok i serien.


    Jag vill varmt rekommendera boken, till både yngre och äldre, till fantasyälskare, men även till nybörjare inom genren.