Markus av Trolyrien - Böcker
157 kr
Skickas
157 kr
Skickas
Det drar ihop sig i Valarien. Den märkliga gråsjukan sprider sig snabbt och hotar att sluka landet. Sythkor, ondskefulla växter från Mardurien, suger livskraften ur världen. Samtidigt har Xiriana, kréernas mystiska ökengudinna, ett fast grepp om prins Albrak. Hon menar att hon kan göra honom till en trollkarl lika mäktig som hans urfader Albior, men vad är hennes verkliga planer? Mitt i allt detta befinner sig Markus av Trolyrien, ditkallad för att försvara landet mot Marduriens monster. Kan Albrak räddas och framför allt, kan Valarien räddas från Marduriens mörker? När allt är tomhet, vad är vägen framåt? Har kung Josua en plan, eller är allt förlorat? Om böckerna om Markus av Trolyrien:
"En spännande bok med härliga vändningar och galenskaper. (Läsfåtöljen, blogg, om Markus av Trolyrien)
"... skriven med humor och är lättsam att läsa ... Det här är en bra och välskriven bok för fantasyfrälsta." (BTJ-häftet nr 2, 2017, Anna-Karin Närkling om Markus av Trolyrien)
"Ofta är det så att har man lyckats skriva en riktigt bra fantasy roman och skapat en ny värld så ska man ju ha en lika bra historia (helst bättre) i den nya boken. Jag kan inget annat än utbrista i ett: Varma gratulationer mr Davis du gjorde det!" (Litteraturskafferiet, om Verarnas drottning)
"Författaren har en bra berättarteknik, skriver medryckande och har ett bra tempo. Det han skriver känns genuint och läsaren blir medkännande." (Anna-Karin Närkling i BTJ-häfte 24, 2017, om Verarnas drottning)
89 kr
Skickas
Markus väcktes av en främmande kvinna som lade en hand på den arm som inte var bruten, kallade honom för Prins Albrak och spottade på honom....
När Markus blir kidnappad av Diomeda ligger han på sjukhus efter en skidolycka. Den vackra, men egendomliga kvinnan, titulerar sig Kungen av Valariens budbärare och påstår att han är den försvunne prinsen som hon är skyldig att hämta hem. Plötsligt befinner han sig i en ny, märklig värld, där kläder växer på träd, gräset är blått och en riktigt artig hälsning medför några salivfläckar på tunikan.
I Valarien måste Markus navigera en ny och främmande kultur och vänja sig vid sitt tunga ansvar som denna världs motvillige prins och beskyddare. Det är ingen lätt uppgift, särskilt inte med de skräckinjagande monstren som håller på att invadera. Tillsammans med Diomeda ger sig Markus ut på jakt efter den legendariske Kung Josuas talismaner, som kanske - om de gamla sagorna stämmer - är det enda hoppet för att bli kvitt de farliga inkräktarna.
Markus av Trolyrien är en humoristisk fantasyberättelse, fylld av spänning och intressanta karaktärer. I likhet med Terry Pratchetts böcker är det omöjliga möjligt och det annorlunda det naturliga. I Valarien är det inte konstigt att gräset är blått eller att varje by har åtminstone en snigel stor som ett hus, att man springer på trädens kronor eller att man firar varandras snytdagar istället för födelsedagar. I den här världen kan allting hända.
Ny pocketutgåva! Som inbunden har Markus av Trolyrien redan hyllats och finns i tre delar. Nu kommer första delen med nytt omslag och i pocket, för att bli ännu mer tillgänglig för hela den skara som älskar den. Nedan finns ett urval av de recensioner som boken fått. Fler kan läsas på seriens egen hemsida: www.trolyrien.com
"Rolig, spännande och fängslande!" (Jennies boklista)
"Markus av Trolyrien har allt man kan önska sig: äventyr, spänning, magi, humor, vänskap och kärlek." (Gullis lästips)
"En riktigt festlig fantasyhistoria..." (Åsa Pettersson, DAST magazine)
"En spännande fantasybok där det händer saker hela tiden." (Läspedagogen)
Barnens bibliotek *****
Om författaren: Joseph A. Davis är född i USA, men bor och skriver i Sverige där han har sitt hem. Han kan ofta hittas på en skola där han gör kreativa föreläsningar och lockar till läsning och skrivande, när han inte filar på en ny berättelse (vilket han gör ofta).