Bokus
Sven Mathiasson - Fågelboken : 200 svenska fåglar, Häftad

Häftad, Svenska, 2016

Fågelboken : 200 svenska fåglar

Av Sven Mathiasson

111 kr

Skickas idag. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning
En klassisk fälthandbok som på 128 sidor i bild och text beskriver 200 svenska fåglar och som dessutom ger de biologiska baskunskaperna om fåglar. Krysslista där man kan markera de fåglar man sett. Plats för datum och kommentarer. Intressanta fakta som: Vad är en fågel? Vilka sinnen har en fågel? Hur gamla blir de? Varför sjunger de? Vad äter de? Hur bor de? Hur navigerar de? Hur matar man dem? Hur bygger man en holk? Litet praktiskt fickformat. En smart fälthandbok från Fortuna Förlag AB.
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2016-06-15
  • Mått: 108 x 148 x 10 mm
  • Vikt: 110 g
  • Format: Häftad
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 132
  • Upplaga: 2
  • Förlag: Fortuna Förlag
  • Illustratör: Göran Dalhov, Siv Zetterqvist
  • Medarbetare: Eva Ringmann
  • ISBN: 9789187841149
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

45 recensioner, genomsnitt 3.8/5

  1. 4/5 Yvonne

    Nöjd med boken.

    Ps: Fick ingen faktura utan en påminnelse som kostade mej 60 kr extra.

    Verifierat köp
  2. 1/5 Göran

    Det här är ingen bok, det är bara ett häfte.
    Fullkomligt odugligt pga storleken gör att man knappt kan se variationer av olika teckningar på fåglarna.
    Den kanske kan funka för en ornitolog som vill bocka av vad man sett.

  3. 3/5 DD

    Det behövs inte 40+ sidor av information om fåglar innan man kommer till beskrivningen av dom olika arterna, vilket är anledningen till att man köper en sån här bok. Det borde bara va ett uppslagsverk för svenska fågelarter, det hade gjort boken mer praktisk och billigare.

  4. 1/5 Ulf B

    En "bunt" blad lossnade i limningen direkt när jag öppnade boken efter uppackning. Dåligt för en bok man skall ha med i fält!

  5. 4/5 Ariadne

    Liten och behändig bok att stoppa i fickan när man ska ut i naturen. De vanlig fåglarna finns med. Utmärkt som nybörjarbok.