Inbunden, Svenska, 2020
Rädda bina! : sa Nisse till Newton
139 kr
Skickas torsdag 15/10. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
Hunden Newton är på dåligt humör. Det hörs inget humlesurr längre! Och det är dåliga nyheter ...
Varför är det så? undrar kattkompisen Nisse, som precis dukat fram frukosten
För att alla bin och humlor och andra insekter börjar försvinna, svarar Newton.
Oj då, vad tråkigt för humlorna. Nu äter vi, säger Nisse och gäspar.
Då blir Newton arg. För att få katten att förstå allvaret plockar han bort den goda frukosten.
Det här, säger han, är det som blir kvar av din fantastiska frukost om alla bin försvinner!
Ingen frukost? Katten Nisse kan inte tänka sig något värre och bestämmer sig för att rädda bina. Och han har en plan som imponerar till och med på Newton
Rädda bina! sa Nisse till Newton är den andra boken om vännerna Nisse och Newton. På ett roligt och lekfullt sätt förklaras varför vi behöver våra pollinatörer, och vad vi kan göra för att rädda dem. I bokserien om Nisse & Newton ingår också Gravitation! sa Newton till Nisse (2019).
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2020-04-02
- Mått: 217 x 283 x 10 mm
- Vikt: 404 g
- Ålder: 6-9
- Format: Inbunden
- Språk: Svenska
- Läsålder: 6-9
- Serie: Nisse & Newton
- Antal sidor: 40
- Förlag: Speja Förlag
- Illustratör: Jessica Lindholm
- ISBN: 9789188167361
- Miljömärkning: FSC
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
4 recensioner, genomsnitt 4/5
- 4/5 Villivonkansbooks
Rädda bina! sa Nisse till Newton är den andra delen i serien om kompisarna Nisse och Newton. I den första boken pratade de om gravitation och nu har turen kommit till bin, ett verkligen högaktuellt ämne! På ett lättsamt och inbjudande sätt får vi lära oss mer om bin och allt vad de behöver för att leva. Det är en riktigt trevlig bok som blandar in mängder av information i berättelsen, ett perfekt sätt att lära barnen mer utan att det blir långtråkigt eller känns påtvingat. Jag som vuxen lär mig en hel del också, jag hade inte alls sån koll på bin innan. Ett extra plus i kanten för att det längst bak i boken finns instruktioner om hur man bygger ett eget insektshotell och andra bon till bin och insekter. Illustrationerna är liksom den förra boken otroligt fina och talande, de matchar texten utmärkt! Boken riktas mot ålder 6-9 år, där passar den in bra. Man behöver nog vara minst en 6-7 år för att ta till sig och förstå informationen.
- 4/5 Barnboksfamiljen
Detta är andra boken om Nisse & Newton som kan liknas vid en faktasaga som i detta fall introducerar läsaren till fakta kring pollinatörer, biologisk mångfald, varför bin minskar och vad vi kan göra åt det. I början av boken sitter Newton deppig i trädgården då han inte hör något humlesurr vilket inte Nisse förstår varför. Så Newton sätter igång och förklarar medan vänner upptäcker detaljer i sin omgivning som berör ämnet.
Tillsammans med Nisses initiativförmåga lyckas vännerna lösa det på ett riktigt bra sätt.
Jag har högläst boken för min vetgiriga förskoleklassare (6,5 år) och hon har suttit som förtrollad när vi läst boken pärm till pärm. Vi har diskuterat detaljer och hon har lyssnat intresserat även när jag läst de de rena faktarutorna utöver sagan.
I slutet av boken när vi ett år senare får se Nisses trädgård som nu är förändrad för att stötta pollinatörer så utbrister dottern:
"Wooow! Vad fin trädgården blev!".
Så Lindholm lyckas fånga henne med både text och bild. Detta är också en detalj jag uppskattar mycket ur ett annat perspektiv. När man läser och diskuterar med barn om klimat och biologisk mångfald så tycker jag att det är viktigt att förmedla hopp och att barnen har möjlighet att påverka. För vi vill inte skapa barn med enbart mörk framtidstro. Detta hanterar boken på ett fint sätt.
Jag som vuxen kände stundvis att berättelsen var lite väl snudd på präktig. Newtons lite otrevliga och förmanande stil under hans föreläsningar gör att jag himlar lite med ögonen. Men samtidigt är boken konkret och tydlig, det går verkligen att ta till sig ämnet och förstå. Så har man syftet att man vill förmedla kunskap om
pollinatörer och hur man kan stötta dem, ja då är boken faktiskt bra. Och som sagt, min dotter uppskattade läsningen väldigt mycket vilket säger mycket enligt mig och påverkar mitt betyg. För det är hon som är den riktiga målgruppen.
Jag har sedan flera år tillbaka diskuterat dessa frågor med våra barn då jag tycker det är viktigt. På vårt landställe planterar jag enbart växter som stöttar den biologiska mångfalden och gör mycket av de tipsen som boken ger utöver. Så egentligen är det inget nytt för barnen, men likväl kändes det som denna boken gav den sista pusselbiten i förståelsen.
Boken avslutas med uppslag med ritningar och fakta om läsarna vill genomföra samma förvandling i sin trädgård som Nisse & Newton. Här får vi ritningar till insektshotell, bamburörshotell, och olika sorters insektsbo. Men även instruktioner kring att göra fröbomber och tillverka en sandbädd.
Det finns även ett vacker uppslag som tipsar oss om olika biväxter och under vilka årstider dessa blommar. Här gick jag och V igenom vilka blommor vi redan har på landet och vilka som saknas. Så nu ska vi plantera några till från uppslaget - kul! - 4/5 Gustavs
Gustav 9 år:
Mammas faster skickade oss information om humlor. Just nu surrar humledrottningarna omkring och letar bo. Vet ni att de föder upp ungefär 500 humlor. Man vill inte ha ihjäl dem av misstag. Istället kan man plantera och försöka hjälpa till så de får mat. De tycker om sånt vi människor tycker om. Det som luktar och smakar gott.
Boken Rädda bina! sa Nisse till Newton handlar om en katt och en hund. Newton förklarar i boken för Nisse varför bin, getingar och humlor är viktiga och vad som kan hända om de inte finns. De är hotade av många saker. Man kan läsa om hur man bygger hotell till insekter och vilka växter man kan plantera i sin trädgård. Det är fina bilder. Newton är så ledsen i boken. Han är bekymrad.
Philip 7 år:
Vet ni att det finns två typer av bin? Sociala och solitära bin. De som är vilda är solitära bin (ensamma) och de som är honungsbin är sociala. Getingar tycker om att äta kött och kan vara läskiga. Jag ska försöka hjälpa bin och humlor nu och i sommar. Jag vill att de ska få leva. Bilderna är fina.
AC (mamma):
Detta är en mycket pedagogisk och fin bok om bin, getingar och humlor. Framförallt om bin. Vi fick lära oss en massa matnyttigt och det skapade också en stress att läsa om vad som påverkar insekterna och hur snabbt de försvinner. Boken tar upp mycket fakta som vad en pollinerande insekt är, vad en ståndare är och en pistill. Vi får lära oss vad som kan vara bra att plantera i trädgården och vad man kan göra för att hjälpa. Längst bak i boken finns exempel på hur man bygger insektsbon och växter som bin och andra pollinerande insekter gillar. - 4/5 Barnbokstips
Rädda bina! sa Nisse till Newton av Jessica Lindholm är en fin och bra bok om bina som så många är rädda för men som är otroligt viktiga för naturen. Newton förklarar för Nisse varför bin, humlor och getingar är så viktiga och att de är hotade av olika anledningar. Nisse får en idé om hur de kan göra för att få tillbaka insekterna till trädgården och de lyckas. Newton får åter njuta av humlesurr. I boken finns massa bra tips och vi ska försöka göra insektshotellet i sommar. Ritning finns längst bak. En bok jag verkligen rekommenderar! Fina, somriga illustrationer, kunskap och berättelse i ett.