Du är på sajten för privatpersoner.
129 kr
Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet
Finns även i Bokus Play Lyssna och läs utan att köpa bok för bok - välj din nästa titel direkt i appen. Från 79 kr/mån. Ingen bindningstid.
Prova gratis i 30 dagar →Kampen för överlevnad sätts på sin spets i efterdyningarna av virusets framfart när ett nytt hot gör sig gällande. De som inte har smittats förstår snabbt att om de ska överleva måste de hålla sig undan när solen går ned.
Det är när mörkret faller som de kommer fram. De förändrade.
"Törst" är den andra och avslutande delen i serien om polisen Erik Anderson och tar vid där Raseri slutade, där ett virus spred sig som en löpeld genom Stockholm och lämnade inget annat än förödelse efter sig.
I denna bok får vi som sagt grotta ner oss i nya karaktärer som kompletterade bra med de gamla karaktärerna, även om jag personligen hade svårt att gilla de nya karaktärerna. Samtidigt om nya karaktärer kommer in så får vi även följa med i ett nytt samhälle där livet mellan de dödliga och odödliga tar över mer och mer. Livet på dagarna tillhör de levande och på natten tar de förändrade över gör precis vad de vill för att få tag i lite blod. Parallellt med de levande karaktärerna så fick vi även följa med in bakom de förändrades blickar. Då vi fick följa med under tiden som en karaktär blir smittad och senare även förvandlad till en förändrad. Vi får vara med när förändringen sker, hur hen tappar alla sina känslor och minnen och det enda som finns inom hen är ilska och jakten på mat, människoblod. Detta var en väldigt intressant och annorlunda vinkel som jag verkligen uppskattar att Andreas Ek skrev in i boken, att man även fick en inblick i de förändrades kropp och tankar var spännande. Eftersom det har gått en stund sedan viruset tog över Sverige har huvudkaraktärerna kunnat andas ut lite och arbetar upp ett lager av mat, vatten och bensin för att överleva ute i skogen tillsammans. Samtidigt som jakten på överlevande och kampen mot de förändrade pågår dras vi in i nya äventyr genom Sverige i jakt på att ordna fram ett vaccin mot det som från början antagligen orsakades av vaccin. Andreas Ek har lyckats skriva ett väldigt bra avslut på en serie, ett avslut som ändå känns väldigt rimligt och verklighetstroget. Även om jag verkligen hade sett fram emot att läsa fler delar i denna serie så tror jag att det var ett bra val att hålla serien kort eftersom jag märkte redan i denna bok att det var en del upprepningar från förra boken. Vilket är något som det ofta blir när det handlar om apokalyptiska händelser, så ett kort men välskrivet avslut var något som verkligen behövdes och det tycker jag att vi fick också! Kapitlen är välskrivna, detaljerade och fulla med spänning, detaljer och blod precis som i första boken. Tempot är högt och intrigerna många, trots det så är det lätt att hänga med i boken och alla händelser. Eftersom jag läste böckerna direkt efter varandra så gav det mig nog en stor fördel eftersom första bokens händelser var så färska men jag tror inte att det skulle vara något problem att läsa de med en stunds mellanrum heller. Törst av Andreas Ek är en rapp, blodig och spänningsfylld bok som suger fast i en och håller en kvar till sista sidan. Intressanta karaktärer, tragiska händelser, blodiga och kaotiska städer och ett avslut som är både tillfredställande och trovärdigt. Med målande och detaljerade miljö - och karaktärsbeskrivningar är det lätt att fastna i boken och sträckläsning är nästan ett måste! Jag kan starkt rekommendera denna bok till dig som tycker om blodiga, råa och spännande böcker med ett snabbt tempo, nu ser jag fram emot att läsa den avslutande delen i serien!
ElinsBokhylla