Bokus
Christine Henrich - I skuggan av ett krig, Häftad

Häftad, Svenska, 2017

I skuggan av ett krig

Av Christine Henrich

189 kr

Beställningsvara. Skickas inom 5-8 vardagar. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning
I skuggan av ett krig utspelar sig på trettiooch fyrtiotalet i Berlin, Västtyskland och Skåne. Svenska Elisabeth träffar läkaren Paul i Berlin. De förälskar sig, gifter sig och får två barn. Sorger som sjukdom och otrohet drabbar dem, men när kriget kommer närmare, tätnar också hoten. Bombnätter, skyddsrum och rädsla driver Elisabeth och barnen ut på landet till Pauls släktingar. Paul blir kvar i Berlin på grund av sitt arbete och först vid krigsslutet kommer han ut till familjen på landet. Under ockupationen upplever de kärva tider, men när Elisabeth har möjlighet att återvända till barndomshemmet i Sverige tillsammans med barnen, lämnar hon Paul övertygad om att det är för en begränsad tid. Så blir det inte. Kampen för att bygga upp en ny tillvaro är svår och motgångar hopar sig. Kan deras relation överleva strapatser i det förgångna, en lång tid isär och ovisshet inför framtiden?
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2017-12-13
  • Mått: 135 x 210 x 21 mm
  • Vikt: 525 g
  • Format: Häftad
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 360
  • Förlag: Whip Media
  • ISBN: 9789188579690
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

6 recensioner, genomsnitt 4.3/5

  1. 4/5 Michaela

    En vacker och ömsint skildring av det lilla, vanliga livet som pågår samtidigt som kriget. I det här fallet andra världskriget. Boken utspelar sig dels i Sverige, dels i Tyskland och jag får en bild utan omskrivningar av hur det kunde vara att leva, så gott man kan, under krigsåren. Kärlek, förlust, ransoneringskuponger, misstroende gentemot individen ... Ja, det gör ont i hjärtat mer än en gång. Huvudpersonen är ödmjukt skriven och har en naivitet som sällan kommer fram i krigsskildringar. Boken berörde mig starkt!

  2. 5/5 Ulla B

    En fantastiskt engagerande bok.. Personer, tidsepoken och miljöerna är levande beskrivna.Jag strekläste boken och likadant min man och en vännina som lånade boken.

  3. 4/5 Anna
  4. 5/5 -
  5. 4/5 Ingegerd L