Bokus
Jenny Granberg Ahlmark - Över hindret, Goliat!, Inbunden

Inbunden, Svenska, 2019

Över hindret, Goliat!

Av Jenny Granberg Ahlmark

155 kr

Skickas tisdag 10/11. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

En bok om att möta våra rädslor och om att aldrig ge upp!

Ghassan blir inte alls glad över att behöva rida Goliat på hopptävlingen. Det är nämligen stallets bråkigaste ponny. Och allt Ghassan vill är att hamna i hopplaget. Hur ska han kunna göra det när Goliat vägrar ge med sig? Och finns det någon som kan hjälpa honom?

Sagt om boken:
Över hindret, Goliat! är en riktigt bra och normkreativ bok om en hästintresserad pojke som vågar visa att han är både ledsen och rädd. Berättelsen utmanar på flera sätt normerna och behövs i vårt arbete för ökad jämställdhet. /.../ Det här är en bok utan stereotypiska könsroller och vi får möta människor från helt olika bakgrunder och med varierande hudfärger. Det är framförallt en bok med mycket känslor och budskapet är att inte ge upp trots att man är rädd. En kapitelbok för barn i yngre skolåldern, illustrerad av Clara Lindegren med fina uttrycksfulla teckningar i färg, som förstärker texten på ett utmärkt sätt.
Maj-Britt Claesson, BTJ

OLIKA förlag tilldelades Rättvisepriset 2012 för sitt arbete för jämställdhet och jämlikhet i bokvärlden. MILJÖ OCH HÅLLBARHET: På OLIKA vill vi värna det hållbara och klimatkloka läsandet. Därför trycks våra böcker på andra sidan Östersjön, i Baltikum, på ett FSC-märkt papper och på ett tryckeri som är certifierat med Svanen. Lite närmare, lite dyrare, mycket bättre!

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2019-11-06
  • Mått: 157 x 215 x 10 mm
  • Vikt: 264 g
  • Ålder: 6-9
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska
  • Läsålder: 6-9
  • Antal sidor: 74
  • Förlag: Olika Förlag
  • Illustratör: Clara Lindegren
  • ISBN: 9789188613561
  • Miljömärkning: Svanen, FSC
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

1 recensioner, genomsnitt 4/5

  1. 4/5 Villivonkansbooks

    Ghassan ska vara med på hopptävling och har önskat att få tävla med favoriten Safir. Men istället får Ghassan reda på att han ska få tävla med den besvärliga och svåra ponnyn Goliat. Nu känns det inte alls så roligt att vara med tävling och när Ghassan ramlar av Goliat på hoppträningen innan tävligen så får självförtroendet sig en rejäl törn.

    Det här är en riktigt bra barnbok om hästar och extra roligt är det att en kille har huvudrollen. En kille som dessutom har påbrå från Marocko. Superbra tycker jag! Det är sällan man ser annat än vita tjejer i barnböcker om hästar och det behövs fler killar i hästböcker som kan ge igenkänning åt andra hästintresserade killar. Jag är säker på att i Över hindret, Goliat kan många killar finna igenkänning och kanske känna sig lite mindre ensamma om att tycka om hästar. Det är en berättelse om mod, envishet och att hitta styrkan och bevisa för sig själv att man klarar allt man vill bara man aldrig ger upp! Jag gillar att det är med mjukt och fint kompisskap och samarbete med hästen man lyckas och inte genom att vara tuff och hård. Illustrationerna är väldigt fina och passar utmärkt ihop med texten! Jag hoppas att författaren och illustratören fortsätter att göra böcker om Ghassan och hästar framöver, de fyller verkligen ett tomrum bland hästböcker för barn!