Bokus
Gudarnas skymning

Inbunden, Svenska, 2018

Gudarnas skymning

Av Cecilia Larsson Kostenius

212 kr

Skickas inom 7-10 vardagar

Beskrivning
De fem elementen presenterar en alternativ sanning om vårt ursprung och visar världen ur en annorlunda synvinkel, i en egen tolkning av mytologin. Första delen, De Ursprungliga, släpptes i slutet av 2017. En bok om att vara sig själv, om att samarbeta, om att ta vara på allas olikheter som tillgångar. Andra delen, Gudarnas skymning, handlar om inre styrka och mod att stå upp för det man tror på. Allt sätts på prov när Regina, Odal, Svala och Pål ska möta fienden. Deras träning är fullbordad, men är de redo?
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2018-04-30
  • Mått: 142 x 218 x 20 mm
  • Vikt: 470 g
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 324
  • Förlag: Visto Förlag
  • Serie: De fem elementen (del 2)
  • ISBN: 9789188769008
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

8 recensioner, genomsnitt 4.8/5

  1. 5/5 Therése

    De fyra vännerna Odal, Regina, Pål och Svala har gett sig av för att möta den ondskefulla gudinnan Oriana i strid. Under den strapatsrika och känslofyllda färden möter de många faror och deras kunskaper och samarbetsförmåga sätts på prov.
    Cecilia Larsson Kostenius kan sin fantasy. Här finns allt. Storslagna scener, mytologiska varelser, hjältemod, magiska inslag, vänskapsband, och trånande kärlek.
    Det här är en väldigt intressant bokserie med ett vackert språk som jag finner passande till genren.
    Man får verkligen följa med på en resa till främmande platser med de här böckerna, och det gillar jag.
    När boken tar slut är jag peppad inför nästa del Orianas bälte, som finns ute nu.

  2. 5/5 Greger Z

    Om den första boken började lite oskyldigt, lite i genren tonnårsroman så började det verkligen hända
    grejer i uppföljaren. Nu är handlingen definitivt barnförbjuden. Det är våldsamt, blodigt och väldigt spännande. Ser verkligen fram mot 3:e boken.

    Med vänlig hälsning
    Greger Zetterqvist

  3. 4/5 Lexie

    Nästan lika bra som seriens första bok, även om jag saknar det fokus som var på samarbete och gemenskap där. Jag ser mycket fram emot kommande böcker, för det här är så unik fantasy. Böckerna är inte alls sega, utan sidorna flyger förbi, och det trots att man introduceras till helt nya och okända världar! Rekommenderas till alla - barn som vuxna - från ca 12 år!

  4. 5/5 Linda M

    Rekommenderar med stor värme fortsättningen på första delen ( "De ursprungliga"), denna fascinerande välskrivna bok "Gudarnas Skymning" som bjuder på en fantastisk berättelse om en mäktig kamp för De fem elementens fortsatta överlevnad.
    Läsaren får en uppsjö av verklighetsnära budskap & en markant spännande resa där Ondskan härskar över ond bråd död. Inre svävande krafter som har förmågan att återakapa, hela och rädda.
    Godhet, Kärlek och vänskap som försöker övervinna den osäkerhet och misstro som nuddar vid karaktärernas axlar.
    Spänning från första bladet!!!🌟🌟🌟🌟🌟

  5. 5/5 Erik H

    Uppföljaren till De Ursprungliga håller måttet och är till och med bättre än första delen! Här får vi följa med Odal, Regina, Svala och Pål när de ger sig ut på sitt uppdrag. De stöter på den ena faran efter den andra och det är spännande precis hela tiden när huvudpersonernas olika förmågor sätts på prov. Omtumlande twistar och tankeväckande avslöjanden. Slutet ger en aha-upplevelse!

    Det här är andra delen i De fem elementen, men den har många referenser till tidigare händelser så det går bra att läsa som en fristående del. Även om den första boken ger ett mer djup till bakgrunden och gör att man lär känna karaktärerna bättre.