Bokus
Amanda Hellberg - Jul i krinolin, Pocket

Pocket, Svenska, 2021

Jul i krinolin

Av Amanda Hellberg

90 kr

Skickas måndag 19/10. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

En oemotståndlig kärlekshistoria som sprakar av julstämning, godsaker och passion. Här möts ”Jane Eyre”, ”Fröken Frimans krig” och ”Chocolat”! December 1870: Den unga fattiga Lovisa Lind ska snart emigrera till Amerika, men först ska hon hjälpa till med konfekten på baron von Drevers spektakulära vinterbal. Förfärat märker hon att den vresige änklingen får hennes frusna hjärta att tina, och attraktionen verkar ömsesidig fastän hon bara är karamellkokerska. Över godsets mörka korridorer svävar både något romantiskt, något sorgset och något kusligt. Medan snön yr och kylan kopplar ett järngrepp om bygden dras Lovisa in i en hisnande karusell av alltmer mystiska hemligheter och omöjlig förälskelse.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2021-10-14
  • Mått: 110 x 178 x 23 mm
  • Vikt: 190 g
  • Format: Pocket
  • Språk: Svenska
  • Serie: Ulltunasviten
  • Antal sidor: 343
  • Förlag: Lovereads
  • Medarbetare: Anna Henriksson
  • ISBN: 9789188803535
  • Miljömärkning: FSC
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

46 recensioner, genomsnitt 3.6/5

  1. 5/5 Ann-Marie D

    Blev totalt uppslukad av boken,näst intill omöjligt att lägga den ifrån sig. Rekommenderar den varmt och ser fram mot nästa bok i Ulltuna serien.

  2. 5/5 Ylwa K

    Den här boken är riktigt mysig, men också tankeväckande kring hur det var i det gamla fattig-Sverige som många kanske inte tänker på längre.
    En helt klart läsvärd bok!

  3. 3/5 -

    Njä. Gillar miljön men storyn flöt inte på som jag kanske önskat. Inte dålig, bara lite¿ vet inte om tråkig är rätt ord, men jag har läst många bättre julhistorier

  4. 2/5 Idas R

    Jul i krinolin är en mysig berättelse där härliga dialoger är sammanflätat med historiska detaljer. Det är en magisk julroman som innehåller massvis av snö och konfektyr, men den föll tyvärr inte riktigt mig i smaken.

    Amanda Hellberg skriver berättande och noggrant, och boken är snabbläst på grund av det. Men jag hade problem med den övernaturliga delen i berättelsen - det blev inte tillräckligt djupt eller spännande för att jag skulle hålla intresset uppe. Detsamma gäller med kärleken; den blev för ytlig och sliskig. Men jämförelserna med Jane Eyre och Fröken Frimans krig kan jag absolut hålla med om, boken har en "klassiker" känsla över sig som kan fånga många läsares intresse.

    Karaktärerna är absolut härliga att lära känna, men jag fick inget grepp om vad för egenskaper Lovisa hade. Hon kändes utåtriktad i vissa delar, och helt tvärtom i andra delar av berättelsen. Detta gäller även resterande karaktärer; det blev otydligt och jag fastnade inte för någon av dem.

    Generellt är Jul i krinolin en julig berättelse som absolut har vackra miljöer och charmiga dialoger, men den kändes lite väl otydlig och ytlig för min smak. Om ni tycker om historiska romaner med övernaturliga inslag är detta kanske en berättelse för er, men det är tyvärr inte en julroman jag kommer läsa om.

  5. 4/5 Agnetha

    Blev så förvånad över bokens innehåll, när jag ser på omslaget tror man att den ska vara julmysig med en värmande mysfaktor, visst det närmare sig jul och snön ligger tät men närmare julmyset kommar man inte. Besviken? Absolut inte. En helt annorlunda bok där en historia kommer in som man inte alls tror ska återfinnas i denna typ av bok. Vad det är får ni läsa om, jag blev ordentligt road och överraskad av. Precis sådant som jag gillar att läsa om.
    Här finns allt, kärlek om än lite komplicerad, vänskap, hemligheter. Det blev en trevlig lässtund även om julen uteblev.