Funktionsunik och fantastisk

AvAnnika Gelin

Häftad, Svenska, 2018

182 kr

Beställningsvara. Skickas inom 3-6 vardagar. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

För elva år sedan skakade marken under våra fötter. Frida, vår dotter fick diagnosen högfungerande autism. Vi föräldrar var vilse i pannkakan, vi hade tusen frågor men inga svar.

Idag är Frida 15 år. Funktionsunik och fantastisk, det är hon och det är storebror som fyller 20. Vi kan se tillbaka på en resa med Annorlunda Airlines som vi inte vill vara utan. Den har förändrat oss i grunden som människor.

Hur är det att leva med autism i familjen? Att vara mamma, pappa och syskon? Vilka verktyg och strategier har vi lärt oss? Vilken roll spelar omgivningens bemötande för autismen? Finns det någon som inte har särskilda behov och resurser bland oss? Det här är en tillbakablick och en summering av erfarenheter som gav oss nya perspektiv.

Annika Gelin har även gett ut boken Mamma, jag är viktig som är en skildring av vägen till dottern Fridas autismdiagnos som hon fick vid fyra års ålder.

Produktinformation

Utforska kategorier

Hoppa över listan

Mer från samma författare

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

Clare Leslie Hall - När jorden brister, Pocket
  • 4 för 3

När jorden brister

Clare Leslie Hall

Pocket, 2026

4,0 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(31)

99 kr

Tone Schunnesson - Ultravåld, Inbunden
  • -19%

Ultravåld

Tone Schunnesson

Inbunden, 2026

4,1 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(7)

209 kr259 kr

Carina Bergfeldt - En dag ska vi återvända, Inbunden
  • -21%
Del 1

En dag ska vi återvända

Carina Bergfeldt

Inbunden, 2026

4,9 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(20)

189 kr239 kr