Pocket, Svenska, 2019
Det växte ett träd i Brooklyn. Del 1
Av Betty Smith
Del i serien Det växte ett träd i Brooklyn
89 kr
Skickas torsdag 5/11. Fri frakt över 249 kr.
Fler format och utgåvor
Beskrivning
Ett bortglömt klassiskt verk om en ung kvinnas hårda och fattiga uppväxtvillkor.
När Francie växer upp är Williamsburg i Brooklyn en smutsig förstad till New York där gatans lag är barnens skola.
Men Francie drömmer om ett liv bortom fattigkvarteren. Hon läser bibliotekets böcker i bokstavsordning, ljuger sig till under visning och slingrar sig ur konflikter med underhållande skarpsynthet.
DET VÄXTE ETT TRÄD I BROOKLYN är fylld med grymhet och sorg och förmågan att finna styrka i motgångarna. Det är en en ung kvinnas iakttagelser och insikter som är lika aktuella idag som när de skrevs för sjuttio år sedan. En bok som inte upphör att trollbinda läsare i alla åldrar.
Magiskt målande beskrivningar av New York för sjuttio år sedan, men också en tidlös berättelse om starka kvinnor, drömmar och att aldrig ge upp. Läs! Amelia
Man blir ju så tacksam: för den lättillgängliga klasskildringen, för gestaltningen av livets alla kantstötta glädjeämnen. M-Magasin
Starka kvinnor i flera generationer som inte tar vilken skit som helst. Göteborgs-Posten
Frågor och funfacts till bokcirkeln finns att ladda ner på www.bookmarkforlag.se
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2019-08-15
- Mått: 110 x 178 x 19 mm
- Vikt: 174 g
- Format: Pocket
- Språk: Svenska
- Serie: Det växte ett träd i Brooklyn
- Antal sidor: 317
- Förlag: Bookmark Förlag
- ISBN: 9789188859815
- Miljömärkning: FSC
- Originaltitel: A Tree Grows in Brooklyn
- Översättare: Eva Alexanderson
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
37 recensioner, genomsnitt 3.8/5
- 1/5 Berit M
Det händer inget i hela boken. Bara en skildring av uppväxten där hon byter skola en gång, vilket går bra. Väntade hela boken på en handling. Obegripligt med dess höga omdöme; "Århundradets roman" Kanske var den revolutionerande när den skrevs på 40-talet? Numer är vi ju ganska vana vid barndomsskildringar från fattiga områden?
- 5/5 Dhana D
Det är en varm sommardag i Brooklyn, New York. Året är 1912. 11-åriga Francie klättrar ut på brandstegen som är utanför familjens lägenhet, för att få sitta ifred och läsa. På gården till hyreshuset där de bor växer ett träd högt upp över brandtrappan, så att Francie liksom sitter i en lövkoja. Där kan hon läsa sina böcker, iaktta människor på gården eller genom fönstren till deras lägenheter. Francie är nämligen en flicka som iakttar, som observerar och funderar.
I Det växte ett träd i Brooklyn (Bookmark, 2017) av Betty Smith får man följa Francie och hennes familj i deras kamp för mat på bordet, för att inte bara existera utan även att leva. Den här boken kom ut redan 1943 och blev genast en succé. Det förstår jag faktiskt mycket väl, för den är en unik bok och en njutning att läsa! Språket är kristallklart, personbeskrivningarna träffande och skildringen av hur livet tedde sig för fattiga Brooklynbor under början av förra seklet, där de flesta var immigranter (Francie var den enda i sin klass vars föräldrar var födda i Amerika) ; skildringen är levande.
Smith skriver helt underbart vacker ibland, eller vad sägs om följande citat, där Francies mor Katie frågar sin mor när Francie just fötts, hur Katie kan göra livet bättre och lättare för sin dotter och hon svarar:
Hemligheten ligger i att kunna läsa och skriva. Du kan läsa. Varje dag måste du läsa en sida ur en bra bok för ditt barn. Varje dag måste du göra det tills hon kan läsa själv.....Det finns två stora böcker. Shakespeare är en stor bok. Jag har hört sägas att alla livets under står i den boken....Den andra boken är Bibeln som protestanterna läser.
Katie uppmanas att läsa en sida ur Bibeln och en sida ur Shakespeare varje dag, men även att berätta sagor och om småfolket och om feér och änglar och spöken, för det är viktigt att barnet tror, för det utvecklar hennes fantasi - och den är nödvändig för att kunna överleva i den hårda verkligheten, menar Katies mor.
Den här romanen är ärlig, naken coh sann. Läs den!
http://epiloger.blogg.se/2017/april/det-vaxte-ett-trad-i-brooklyn.html - 4/5 Lengelen
En färgstark och verklighetsnära berättelse om en flickas uppväxt i Brooklyn. Boken ger en fascinerande inblick i hur livet levdes där och då, små som stora glädjeämnen och sorger bildar målande bilder av lek och liv för hundra år sedan i USA. Betty Smith beskriver sin egen uppväxt och hon gör det så att jag nästan kan känna smakerna och dofterna, nästan tycker att jag känner personerna hon beskriver.
- 3/5 Villivonkansbooks
Francie flyr i sina böcker, hon klättrar ut på brandstegen för att få läsa sin bok ifred. Hemma försöker mamma skrapa ihop matrester till middag, medans pappan åter igen sover ruset av sig på okänt ställe. Året är 1912 i Brooklyn.
Det är en stark och gripande uppväxtskildring som skildrar livet för Francie och hennes familj. De är fattiga och får kämpa. Den är fint skildrad och man blir berörd av hennes liv. Språket är fint och man kan märka att det är ett tag sen den skrevs, men det funkar lika bra nu. Det är en fin historia, men jag hade förväntat mig mer av den. Ser ändå fram emot att läsa del 2 ! Blir en stark 🐴🐴🐴 i betyg (av 5) 👌 - 3/5 Eva E