-
Min son skrattade högt
Igår skrattade min sexåriga son högt när min man nattade honom och idag frågade jag honom vad som varit så roligt. Det var inledningen till Pompejis öde som fått honom så fnittrig! (Är en massa svordomar inledningsvis:)) Sen har han pratat hela dagen om tidsresor och hur spännande boken var. Ser fram emot att läsa fortsättningen med honom. Tror boken egentligen passar något äldre barn (9 år ca) men fungerar absolut att läsa ihop med barn även i den här åldern. Kul med en bok som ger oss möjli...
Läs hela recensionen
-
Spänning i historisk miljö
Tidsresor, spänning och tvillingar - kan det bli bättre? Jag har läst alla Carolinas böcker för min dotter och vi tycker väldigt mycket om dem båda två! Hoppas på fler!
-
Spännande
Fantasifull och spännande. Läst för mitt gudbarn som är i boslukaråldern och vi älskade den! Plus för att huvudpersonerna är så härliga.
-
Vill ha fler böcker i den här serien
Åh om en trilogi ändå kunde ha fler delar än tre. Har följt Miilus-Larsens serie sedan den första historien om Titanic kom ut och blir bara mer och mer fäst vid dem för varje bok. Pompejis öde var lika bra som de tidigare två och nu vill jag bara läsa mer historier om tvillingarna.
Visst finns det fler historiska äventyr att utforska?
-
En spännande & dramatisk bok!
Pompejis öde är en spännande och dramatiska bok som tar läsarna på en resa bakåt i tiden till romarrikets tid där vi får lära oss mer om den historiska platsen Pompeji och den dramatiska katastrofen som bygger på en verklig händelse.
Här har författaren skapat en historiskt spännande fantasy som tar läsarna på en fängslande tidsresa bakåt i tiden och tillsammans med illustratören dramatiska och fascinerande framsida lär boken locka många historieintresserade bokslukare.
Det ...
Läs hela recensionen
-
Ingen bok jag kan rekommendera
Egentligen skulle jag inte vilja recensera den här boken, eftersom jag inte alls tyckte om den. Men det är en recensionsbok och jag måste dela med mig av mina åsikter om boken.
1997 kom min bok Tillbaka till Pompeji ut, den gjorde dundersuccé och sålde i 11.000 ex första veckan, den är översatt till sex språk och blev utsedd som en av årets bästa utländska böcker på Island. Boken är baserad på fakta och har en gedigen faktadel i slutet.
Därför blev jag väldigt nyfiken på Po...
Läs hela recensionen