Bokus
Irrvägar

Inbunden, Svenska, 2022

Irrvägar

Av Cecilia Sahlström

245 kr

Skickas idag

Beskrivning

På sin femtionde födelsedag hamnar Malmöpolisen Rakel Vrede i en situation som hon aldrig kunnat föreställa sig. Just som hon själv befinner sig i området inträffar en explosion vid stadens största kyrka, Sankt Petri. Målet för attentatet är ett möte mellan judar, muslimer och medlemmar ur Svenska Kyrkan. Att utredningen kommer ske långt över Rakels huvud förstår hon direkt, men det dröjer inte länge förrän ett mystiskt mordfall landar på hennes skrivbord. En ung syrisk man har skjutits till döds i en park - och han visar sig snart ha en koppling till den imam som dödats i sprängningen. Kan mordet rentav ha något med terrordådet att göra?

Att behöva arbeta tillsammans med andra människor är en utmaning för Rakel. Att tvingas göra det med Säpo i hasorna är etter värre. Och ju djupare in i utredningen hon kommer, desto säkrare blir hon på att det är något med de två fallen som inte stämmer. Kan hon verkligen lita på kollegorna vid säkerhetspolisen? Och kommer någon att tro henne om hon ger sina tvivel till känna?

Irrvägar är första delen i serien om Malmöpolisen Rakel Vrede.

Cecilia Sahlström, född 1960, är en svensk författare och föreläsare med stundande internationell framgång bosatt i Lund. Flera av hennes tidigare utgivna böcker, där bland serien om kommissarie Sara Vallén, har blivit upplockad för översättning med kommande utgivning på bland annat engelska, tyska och spanska. Sahlström har 20 års erfarenhet inom polisyrket och hennes expertis har lagt grunden för hennes böcker, som har hyllats för dess autentiska skildringar av polisutredningar.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2022-08-30
  • Mått: 150 x 222 x 34 mm
  • Vikt: 682 g
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 388
  • Förlag: Stellar Förlag
  • Serie: Rakel Vrede (del 1)
  • ISBN: 9789188981233
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

5 recensioner, genomsnitt 4/5

  1. 4/5 Bokfiii

    "Irrvägar" är den första delen i serien om polisen Rakel Vrede och introducerar en komplex karaktär och en gripande historia som fångar läsarens uppmärksamhet. Genom att skildra Rakels kamp med att lösa svåra brott samtidigt som hon brottas med sina egna personliga utmaningar ger författaren Cecilia Sahlström en röst åt en karaktär som är både fascinerande och mångfacetterad.

    Berättelsen börjar med en explosiv start på Rakels femtionde födelsedag och tar oss med på en resa genom en värld av hemligheter och intriger som väcker många frågor. Genom Rakels ögon får vi inte bara en inblick i en spännande polisutredning, utan även en djupare förståelse för en karaktär vars inre strider speglar våra egna.

    Rakel är en karaktär som jag verkligen gillar, att få arbeta med henne vore fantastiskt, rak och ärlig, utan finesser och gör det hon tror på samtidigt som hon möter utmaningar och lär sig att vara ödmjuk genom sin kollega Elvira. Sahlström har en snabb och engagerande skrivstil som genast fångar läsaren med sitt språk och detaljer. Speciellt imponerande är förmågan att engagera läsaren i flera karaktärer än bara huvudpersonen. Det är det som gör det hela ännu bättre, och ju mer engagerad jag blev desto svårare var det för mig att förutse vad som skulle hända, och vilket slut det skulle bli, Cecilia Sahlström gjorde det verkligen bra.

    En annan intressant del av berättelsen är relationen mellan Rakel och hennes bror Jakob. Deras samtal ger en ökad förståelse för Rakel, som trots sina särdrag är en varm och rolig karaktär, som jag fullständigt ÄLSKAR! Mötena med Jakob är humoristiska och bidrar till en bra balans. Men Jakob utgör också Rakels största svaghet. Så om du inte har läst "Irrvägar" tycker jag verkligen att du borde göra det!

  2. 4/5 bettan_bokprataren

    En riktigt bra start på en ny serie som verkligen verkar lovande.
    Den är spännande, välskriven och en riktig bladvändare med intressanta karaktärer.
    I Cecilias tidigare böcker tar hon upp viktiga ämnen som förekommer i vårt samhälle och så även i den här boken. Det märks att hon har stor kunskap och hon skriver med fingertoppskänsla.
    Irrvägar är första delen i serien om Malmöpolisen Rakel Vrede.

  3. 4/5 Thomas J
  4. 5/5 Erika B
  5. 3/5 Divizna