Jag tänker ofta på pingviner

AvMarianne Stalbohm-Stieger

Häftad, Svenska, 2020

221 kr

Slutsåld

Beskrivning

De högaktuella miljöfrågorna, de nära mellanmänskliga relationerna och mord står i centrum i Marianne Stalbohm-Stiegers mysdeckare Jag tänker ofta på pingviner. Den utspelar sig bland Limhamns pittoreska gathus och fiskebodar och på den avlägsna sydspetsen på Nya Zeeland.

Huvudpersonen Monika har svårt att låta sin son finna egna vägar och hon brottas med sin oro när han ger sig iväg på sitt livs största äventyr på Stilla havet. När hon börjar få mystiska meddelanden och sedan inte längre kan få kontakt med sonen måste hon tro på sin magkänsla som säger att något gått riktigt snett. Tillsammans med sin väninna gör hon allt för att finna honom, trots att det innebär en resa till andra sidan jordklotet.

De smältande glaciärerna och det krympande livsutrymmet för världens pingviner får också en avgörande betydelse i denna roman, som vill visa att kraften i äldre kvinnors vänskap och kärlek kan vara så stark att mysterier får sin lösning.

Produktinformation

Utforska kategorier

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

  • -30%
Del 2

Intrig i Amalfi

Anders de la Motte, Anette de la Motte

Pocket
2

69 kr99 kr

Del 1

The Deal

Elle Kennedy

Häftad
2

179 kr

  • 4 för 3
Del 1

Klanen

Pascal Engman

Pocket

89 kr

  • Nyhet
Del 2

Kriget

Pascal Engman

Inbunden

249 kr

  • -22%
Del 1

Spelet

Elle Kennedy

Pocket
9

69 kr89 kr