Inbunden, Svenska, 2020
Berätta aldrig det här
Av Frida Boisen
107 kr
Skickas fredag 6/11. Fri frakt över 249 kr.
Fler format och utgåvor
Beskrivning
Medieprofilen Frida Boisen har aldrig sagt ett ord om den hemlighet som genomsyrat så många år av hennes liv med skuldkänslor. I romanform berättar hon nu sin historia.
Det är mors dag och Frida har glömt att skicka blommor till sin mamma Rosita. När hon även missar moderns telefonsamtal har hon ingen aning om att katastrofen är ett faktum. Dagen efter kommer beskedet att Rosita har hittats död. Men det är när Frida upptäcker hennes sista hälsning som världen fullkomligt rämnar.
Berätta aldrig det här är en gripande självbiografisk roman om en skavande mor-dotter-relation som utmynnar i en tragedi. På ett lika litterärt som lättillgängligt språk navigerar författaren genom då- och nutid, och kombinerar bottenlöst mörker med rak humor och oförställd öppenhet i sin strävan att bryta rådande tabun.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2020-09-21
- Mått: 145 x 198 x 31 mm
- Vikt: 508 g
- Format: Inbunden
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 377
- Förlag: Bookmark Förlag
- ISBN: 9789189087309
- Miljömärkning: FSC
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
275 recensioner, genomsnitt 4.4/5
- 5/5 Louise
Jag blev väldigt berörd av författarens levnadsöde. Har inte kunnat föreställa mig en sådan uppväxt. Strongt att våga berätta och kanske kan det hjälpa andra som drabbats.
- 5/5 -
Väldigt fin beskrivning av komplicerade familjerelationer.
- 5/5 Gunilla B
Det var en gripande bok. Nära till tårar. Den kommer jag att rekommendera till mina vänner och bekanta. Bra skrivet Frida.
- 3/5 Cissi
Jag drogs direkt med i berättarens historia, den är mycket välskriven och samtidigt lättläst. Det var svårt att lägga boken ifrån sig och även om den består av ganska många sidor så kändes den inte för lång. Dessutom finns det i pocketversionen en extra berättelse som i alla fall fick mig att börja fundera.
Och det är tyvärr detta som får mig att ifrågasätta författarens intension med boken som dessutom ska få en uppföljare! Jag kan inte låta bli att dra paralleller till Alex Schulman som har utlämnat hela sin familj till påseende och tjänat stora pengar på det.
Dysfunktionella familjer verkar vara en affärsidé. När författaren sitter i en 8-rums lägenhet i centrala Stockholm och tar sin lilla dotter på en lyxresa till Paris när hon fyller år, ja då känns historien minst sagt tillrättalagd. Så nej tack jag vill inte bidra till författaren kan fylla på sin plånbok. - 5/5 -
Gripande , berör ända in i själen