Fallet Elias Aoun : från Alger till Norrköping
149 kr
Lyssna direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet
Finns även i Bokus Play Lyssna och läs utan att köpa bok för bok - välj din nästa titel direkt i appen. Från 79 kr/mån. Ingen bindningstid.
Prova gratis i 60 dagar →Fler format och utgåvor
Beskrivning
Elias Aoun är en mycket brutal säkerhetschef i Algeriet. Han och hans medarbetare gör sig skyldiga till grova övergrepp för att skydda regimen. Tre ungdomar, tillika medlemmar i Amnesty, mördas av Aoun och hans män.
I boken får vi följa en familjs ansträngningar att hitta sin dotter, vilket riskerar deras liv. Vi följer också en son som efter hot flyttat till Sverige, där han som journalist på Norrköpings Tidningar utsätter sig för stora risker då han publicerar avslöjande information om säkerhetsavdelningen. Hans liv är i stor fara och vi får följa det internationella polissamarbete som leder till en spännande upplösning.
Bokens handling är inspirerad av ett ärende med Algeriet som författaren i sitt tidigare arbete på Interpol varit involverad i. Såväl handling som era av personerna är dock helt och hållet påhittade. Författaren har tidigare skrivit boken "Från Iggesund till Guaviare-polis i 47 år".