E-bok, Svenska, 2021
Allt de inte visste
Av Gunnar Ståhl
99 kr
Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet
Beskrivning
Året är 1968 och världen står i brand. Krig, demonstrationer, protester och kravaller avlöser varandra. I USA mördas Martin Luther King och Robert Kennedy. I Frankrike och Stockholm demonstrerar studenterna mot ett föråldrat undervisningssystem och världen protesterar mot USA:s inblandning i Vietnam. I Stockholms city rullar modskravallerna fram. Andra världskriget är glömt och världen är i uppror.
Samtidigt är det rekordår i Sverige, en högkonjunktur som ger alla familjer mer pengar i plånboken. Campingsemestrar med tält och spritkök är över och sportstugeboendet blir på modet. Svensk television får två kanaler och färgteve. Bosse Högberg vinner och förlorar boxningsmatcher, Thore Skogman sjunger för folket och ungdomarna diggar Beatles, Rolling Stones och Hep Stars på Kvällstoppen på tisdagarna och Tio i topp på lördagseftermiddagarna. Sverige har klarat sig mycket bra åren efter andra världskriget, landet har kanske aldrig mått bättre och ekonomin blomstrar. Ingenting kan bli gynnsammare.
I denna splittrade tillvaro, mycket nära men ändå oändligt långt från händelsernas centrum och i ett svenskt brukssamhälle, lever Jonny Fröjd. Till hösten ska han börja i gymnasiet och snart bli vuxen, en känsla som inte enbart är av godo. Vägen dit är knagglig, våldsam, tveksam och brutal. Det är mycket Jonny och hans kamrater inte vet.
Gunnar Ståhl är journalist och har tidigare arbetat på flera av de största dagstidningarna i Stockholm samt radio och tv. Hans dokumentära bok ”Tumba-Tarzan fri som fågeln” från 1990 blev underlag till en dokumentärfilm om Tumba-Tarzan. En roman och en diktsamling följde åren därefter.
2019 utkom dramadokumentären ”Spionen Sidorenko och de ryska bombningarna av Stockholm 1944”, som också är på väg att bli film.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2021-02-23
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 183
- Filformat: EPUB
- Filstorlek: 0,7 MB
- Kopieringsskydd: VATTENMÄRKNING
- ISBN: 9789189349117
- Förlag: Bookea
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
1 recensioner, genomsnitt 4/5
- 4/5 Nilla
En kavalkad genom sextiotalet. Ett händelserikt decennium, med tyngdpunkt på 1968. Vi följer Jonny som då är ungdom och bor i ett litet brukssamhälle. Även om det går bra för Sverige så är resan in i vuxenvärlden okänd och tuff för Jonny och hans vänner. De stora händelserna runt om i världen, som studentprotester, mot Vietnamkriget, morden på Martin Luther King och Kennedys satte sina spår i en osäker framtid. Jag som föddes 1960 minns ju inte allt men många minnen dök upp i boken både i musikens värld och i Tevens värld som när den helt plötsligt stod där i färg. Gunnar skriver med glimten i ögat och jag kan varmt rekommendera denna bok.