E-bok, Svenska, 2013
Demonens död
Av Anne Holt
79 kr
Skickas tisdag 13/10
Beskrivning
Nordic Noir • kriminalroman • polisroman • barnhemshemligheter • psykologisk spänning
Tolvårige Olav är tvångsplacerad på ett barnhem som drivs av Frälsningsarmén. En kväll försvinner han spårlöst – och samma natt hittas barnhemmets föreståndarinna mördad med en kökskniv i ryggen.
När den nyblivna kommissarien Hanne Wilhelmsen tar sig an fallet upptäcker hon snart att barnhemmet döljer långt fler hemligheter än någon vill erkänna. Bakom den strikta fasaden ryms konflikter, lögner och dolda motiv, och mordutredningen pekar mot en miljö där ingen tycks vara helt oskyldig.
I jakten på sanningen tvingas Hanne Wilhelmsen navigera mellan utsatta barn, slutna institutioner och intriger som sträcker sig djupare än det första mordet. Ju mer hon nystar, desto tydligare blir det att försvinnandet och mordet är tätt sammanlänkade.
Demonens död är den tredje kriminalromanen om Hanne Wilhelmsen – en tät och stämningsfull deckare där klassisk mordutredning möter psykologisk spänning och mörka institutionshemligheter. En kriminalroman för läsare som älskar Nordic Noir, polisromaner och berättelser där det förflutna kastar långa skuggor över nuet.
Om författaren
Anne Holt är en av Skandinaviens mest lästa och prisade kriminalförfattare. Hennes böcker om Hanne Wilhelmsen har blivit stora framgångar i både Norge och Sverige och gjort henne till ett självklart namn inom nordisk kriminallitteratur. Anne Holt är känd för sina intelligenta intriger, starka karaktärer och sin förmåga att förena spänning med psykologiskt djup och samhällsskildring.
Nordic Noir; kriminalroman; polisroman; Hanne Wilhelmsen; barnhem; försvunnen pojke; mordutredning; psykologisk spänning; institutionshemligheter; skandinaviska thrillers
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2013-02-14
- Format: E-bok
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 244
- Förlag: Piratförlaget
- Serie: Hanne Wilhelmsen (del 3)
- ISBN: 9789189426160
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
3 recensioner, genomsnitt 3/5
- 4/5 Rebecka N
Jag tyckte det var en bra bok, men den gick lite segt framåt. Det som jag upplevde jobbigt med boken var att det ibland var otydligt vem det var som "talade", alltså vems berättarröst. Det skiftade hela tiden vem som var i fokus och tog ibland en hel sida för att förstå vem det nu handlade om. Många spännande vändningar, om en lite uppenbara, men det spelade ingen roll.
- 2/5 Lia
Läste en bit men så tråkig. Platsar ej i bokhyllan.
Det var synd för den verkade va så bra.
Besvikelse ja - 3/5 -