Mord under augustimånen

AvLena Risberg

Häftad, Svenska, 2022

Del 3 i serien Bim & Ninni

189 kr

Skickas . Fri frakt över 249 kr.

Mord under augustimånen av Lena Risberg är en mysig deckare och tredje delen i serien om Bim och Ninni. När en okänd person hittas död på Södermalm dras väninnorna in i en ny mordgåta fylld av spänning, charmiga karaktärer och oväntade vändningar. En underhållande och klurig Stockholmsdeckare.

Beskrivning

Sköna augusti störs av att en okänd människa hittas död på en byggnadsställning utanför bostadsrättsföreningen Konvaljen på Södermalm i Stockholm. Omständigheterna är både mystiska och oklara. Polisen misstänker mord och en utredning startar. 

Bästa väninnorna Ninni och Bim hamnar återigen mitt i händelsernas centrum. Nyinflyttade grannar, gamla bekanta och utomstående blir misstänkta när damerna startar sin egen mördarjakt. En händelserik och dramatisk utflykt till skärgårdsön Utö väcker ännu fler frågor. 

"Mord under augustimånen" bjuder på underhållande personporträtt, matinspiration, nostalgitrippar, spännande intriger toppat med mysterier och mordgåtor. 

Boken är den tredje i serien om Bim och Ninni. De två andra är "Mord, det är mord" och "Mord i bistra vinternatten". 

Produktinformation

Utforska kategorier

Betyg & recensioner

4.4/5
Hoppa över listan

Mer från samma författare

Hoppa över listan

Mer från samma serie

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av