Häftad, Svenska, 2022
I päronträdets skugga
186 kr
Skickas onsdag 14/10. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
År 1943 hotas den lilla fiskebyn Glemmebeka av de tyska soldaternas närvaro. Var gång Elin ser sin far och lillebror ge sig ut med båten knyter det sig i magen. Kommer de att återvända? Och när kommer soldaterna att stiga iland?
Nästan 80 år senare reser den nyskilda Rosalie till stugan i Glemmebeka för fyra veckors efterlängtad semester på egen hand. Men den trasiga relationen till barnen tär på henne och när hon lär känna Kristin, som är hennes raka motsats, börjar hon ifrågasätta sina val i livet.
På vinden hittar Rosalie en dagbok som beskriver ett helt annat liv i Glemmebeka. Men vem är kvinnan som skrivit? Och hur är hon kopplad till Rosalies nyvunna vän Kristin?
I päronträdets skugga är en feelgoodkaramell som berör. Caroline Twamley väver skickligt in sommartidens känslor i nutid med dåtidens mörkare historia om överlevnad i ett krigshärjat Europa.
En riktigt mysig, varmhjärtad, originell och intressant historia med flera spår. - Astrid Ahlberg, författare
I päronträdet skugga har mysiga miljöer, intressanta karaktärer och en välbevarad familjehemlighet. En perfekt sommarläsning! - Anna, @systrarnaleosbokprat
Så glad jag är över att få ha läst denna fina bok! Jag älskade varenda minut av läsningen. - Denise, @ramblingoutloud
Nutid och dåtid, förbjuden kärlek och fokus på familjerelationer. I päronträdets skugga är en otroligt stark och berörande bok som rör upp massvis av känslor! - Julia, @bookishlyfalling
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2022-06-14
- Mått: 132 x 202 x 26 mm
- Vikt: 350 g
- Format: Häftad
- Språk: Svenska
- Serie: Glemmebeka
- Antal sidor: 364
- Upplaga: 1
- Förlag: Seraf förlag
- ISBN: 9789189522091
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
7 recensioner, genomsnitt 4.7/5
- 5/5 Frida H
Vilka känslor denna bok rörde upp i mig. Sorgsna, men också värmande och lyckliga. Något som jag verkligen älskar i böcker är dubbla och sammanvävda tidslinjer. Det fick jag verkligen i denna bok. Att få följa Elin under 1940-talet under en tid där andra världskriget härjade i Europa, men som också kom mycket närmre än hon kunnat ana. Och sen att följa Rosalie i nutid, nyskild och som börjat få insikten att hon satt upp murar för alla, och till och med stött bort sina egna barn. Sen kommer den där tredje personen, den som knyter samman båda våra tidslinjer, Kristin. Att se Rosalie lägga detta pussel, och knyta ihop de lösa trådarna för att lösa mysteriet om vem Kristin faktiskt är. Och genom detta återskapa sina relationer till sina barn, till sin morfar och även en relation hon aldrig hade kunnat tro hon skulle vilja ta upp igen. Väldigt fint.
Måste också säga att det är otroligt lätt att se vilken tid vi är i oavsett om det hade stått 1943 eller 2021 i början på kapitlet. Då författaren på ett väldigt skickligt sätt ändrar sin skrivstil i hur karaktärerna talar utefter vilken tid vi är, men också då miljöbeskrivningarna är väldigt detaljrika och påtagliga.
Läste nästan hela boken i en sittning, lättläst och väldigt beroendeframkallande. Rekommenderar till alla som älskar feelgoods och historiska romaner! - 5/5 Bookishlyfalling
Nutid och dåtid, förbjuden kärlek och fokus på familjerelationer. I päronträdets skugga är en otroligt stark och berörande bok som rör upp massvis av känslor!
Boken utspelar sig under år 1943 och år 2021. Caroline Twamley har vävt samman historien från de olika årtalen väldigt bra. Jag älskade speciellt att läsa om Elin och år 1943.
Huvudkaraktärerna är starka kvinnor med intressanta historier. Texterna från dagboken gör mig både pirrig och sorgsen.
Vänskap, krigshistoria, dåtidens kärlek och ett sagolikt Glemmebeka gör I päronträdets skugga till en riktigt stark feelgood som verkligen berör!
Caroline Twamley har skrivit ännu en underbar feelgood! - 5/5 veronicas_bok_bak_liv
År 1943 hotas den lilla fiskebyn Glemmebeska av de tyska soldaternas närvaro. Varje gång Elins bror och far ger sig ut med båten knyter sig magen av oro. Kommer de återvända? När kommer soldaterna att stiga iland?
80 år senare beger sig den nyskilda Rosalie för att fira sin semester i familjens stuga i Glemmebeska. En kvinna vid namn Kristin dyker upp vid stugan, vänskap uppstår men också frågor kring stugan och Rosalies släkt! På vinden hittar Rosalie en dagbok, finns svaren i den? Har den någon koppling till hennes nyfunna vän Kristin?
Vilken underbar bok - en fin, varm och charmig story som även innehåller sorg, kärlek och svärta. En historisk roman som växlar mellan dåtid och nutid men som vävs ihop på ett naturligt sätt i slutet. Jag gillade verkligen denna bok där familjehemligheter, vänskap och relationer mellan barn, vuxna, föräldrar och mor/farföräldrar belyser hur det kan var men också hur mycket kärlek som ändå finns. Fina miljöbeskrivningar och karaktärsbeskrivningar, ville inte att boken skulle ta slut utan jag ville fortsätta umgås med de olika karaktärerna. Gripande och underbar bok. - 5/5 Kristina D
Åh en sån ljuvlig liten skatt den här boken var! Jag har sträckläst de senaste dagarna och sitter nu här med en salig blandning av känslor 💚 Lycka, förundran, sorg, kärlek och stor saknad efter karaktärerna som jag bara älskade 🥰
"I Päronträdets skugga" är verkligen en helt perfekt sommarläsning där dåtid vävs samman med nutid på ett magiskt sätt 🍐 Extra underbart var det att få följa karaktären Arvid som påminde så otroligt mycket om min egen farfar ❤️ Tack för denna härliga bok - ser så mycket fram emot att läsa mer av dig Caroline! - 4/5 Viviann