Ljudbok, Svenska, 2024
Tvåhundra år förgäves
Av Orest Lastow
109 kr
Lyssna direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet
Fler format och utgåvor
Beskrivning
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2024-03-21
- Språk: Svenska
- Speltid: 20 tim 23 min
- Filformat: MP3
- Filstorlek: 603,7 MB
- ISBN: 9789189553262
- Förlag: Hoi Audio
- Uppläsare: Rolf Arsenius
- Serie: PetaHertz-trilogin
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
17 recensioner, genomsnitt 4.4/5
- 4/5 Anders
Jag ger femmor till de två första böckerna men "bara" en fyra till denna.
Varför?
Ett par olika anledningar.
Slutet blir inte någon överraskning, har man läst de två första är det ganska självklart "vart det barkar" (t o m titeln avslöjar detta).
En annan anledning är att jag tror man måste läsa de två första för att överhuvudtaget få någon behållning av denna. Men visst, det är ju en trilogi så det kanske är OK.
Saknade dock vissa av karaktärerna från de två första böckerna.
Bortsett detta är den spännande och välskriven, perfekt bok i hängmattan under semestern! - 5/5 Carina
Så har jag då avslutat den sista boken i serien, en spännande och litterär resa som innehåller det mesta som en bok ska innehålla. Jag förundras över konsten att få ihop en berättelse som sträcker sig till så många platser och som dessutom börjar i mitt Lund. Orest har verkligen förmågan att berätta, att gestalta personligheter och figurer så till den milda grad att de känns verkliga. Läs hela trilogin, ni kommer inte ångra er!!
- 5/5 Magnus
Rejält skrynklande böcker. Har läst och lyssnat med stor behållning. Ser fram emot att läsa mer av Lastow.
- 5/5 Johan E
Äntligen är 3:an här, och vilket avslut på denna rafflande thriller! I dessa böcker har tidsrese-temat utnyttjats suveränt. Och det är bla utgången av andra världskriget som det mixtras med. Man behöver inte vara tech/fysik-nörd för att hänga med, - Orest lotsar en igenom berättelsen med fast hand. En bladvändare man till varje pris vill följa med till slutet!
- 5/5 MiLi
En fantastisk, allomfattande berättelse. Politisk idéhistoria, vetenskap, religion, det personliga ansvaret; tyngden av att ha ett medvetande - allt utspelat i en makalöst universum, och välavvägt kryddat med scifi. Fin uppläsning av Rolf Arsenius i alla de tre delarna.