• Fri frakt över 249 kr
  • •
  • Snabba leveranser
  • •
  • Billiga böcker
Kundservice

Du är på sajten för privatpersoner.

Företag, bibliotek eller offentlig verksamhet?

Du handlar på classic.bokus.com, där alla dina funktioner finns intakta.
Till classic.bokus.com
Bokus logotyp. Gå till startsidan.
  • Erbjudanden
  • Nyheter
  • Student
  • Topplistor
  • Barn & ungdom
  • Bokus Play
  • E-böcker
  • Pocketböcker
  • Spel & pussel

10% rabatt på allt med kod: NYSTART10 →

Sidfot

Mina sidor

    Hjälp

    • Kundservice
    • Vanliga frågor och svar
    • Frakt och leverans
    • Retur vid ångerrätt
    • Reklamera vara
    • Betalning
    • Köpvillkor
    • Allmänna villkor
    • Information om webbplatsens tillgänglighet

    Om Bokus

    • Om oss
    • Pressrum
    • För studenter
    • För företag
    • För bibliotek och offentlig verksamhet
    • För leverantörer
    • Hållbarhet

    Populärt

    • Aktuella erbjudanden
    • Presentkort
    • Studentlitteratur
    • Nya böcker
    • Topplistor
    • Signerade böcker
    • Engelska böcker

    Inspiration

    • Boktips
    • BookTok
    • Populära bokserier
    • Barnbokskaraktärer
    • Populära författare
    Logotyp för Bokus
    Följ oss på Facebook (extern länk)Följ oss på Instagram (extern länk)Följ oss på YouTube (extern länk)Följ oss på TikTok (extern länk)
    bokus @ CookiesAnpassa cookiesIntegritetspolicyKöpvillkor
    Till Citymail hemsida (extern länk)Till Budbee hemsida (extern länk)Till Postnord hemsida (extern länk)Till Schenker hemsida (extern länk)Till Early Bird hemsida (extern länk)Till Walleys hemsida (extern länk)
    1. Skönlitteratur
    2. Romaner
    3. Historiska romaner

    Kejsarens legosoldat

    AvJan Ove Ekeberg

    Inbunden, Svenska, 2025

    Del 3 i serien Den sista vikingakungen

    239 kr

    . Fri frakt över 249 kr.

    Fler format och utgåvor

    E-bok

    129 kr

    Ljudbok

    149 kr

    Beskrivning

    ****MYCKET BRA!****
    "Här mäter män sina krafter, det är kroppsligt och fartfyllt om en tid då den starkes rätt råder men då möten mellan religioner och kulturer också kan mana till eftertanke. Författaren utgår från sagalitteratur när han bygger sin berättelse, och han gör det väl. Ekebergs historiskt inspirerade roman är välkomponerad, underhållande och effektivt berättad. Den torde också uppskattas av alla dem som vill låta sig svepas med i skildringar om vikingatidens maktstrider. Spännande och definitivt läsvärd!"
    Anna Hasselberg, Bibliotekstjänst, BTJ-häftet nr 6, 2025.

    Harald befinner sig på Sicilien och tjänar Bysans kejsare, Mikael IV. I en blodig strid lyckas bysantinerna vinna tillbaka den östra delen av ön. De möts av hårt motstånd från general Georgios Maniakes när Harald leder kejsarens livvakt, det legendariska väringagardet, vid erövringen av slotten Messina och Syrakusa.

    Under striderna blir Harald bekant med moren Azím. Tillsammans med honom får Harald och vapenbröderna Ulv och Halldor i uppdrag att eskortera det kejserliga parets unge styvson in i fiendens territorium. De påbörjar en resa till Jerusalem för att be om förlåtelse och evigt liv vid Kristi grav. Vad de inte räknat med är att kejsaren av Bysans plötsligt dör, och den maktkamp som rått om den kejserliga tronen blossar våldsamt upp på nytt.

    Jan Ove Ekeberg har gett ut totalt 19 böcker. Han är mest känd för sina historiska spänningsromaner, däribland serien Den sista vikingakungen. Ekeberg föreläser också om sina böcker och andra historiska ämnen och deltar som föreläsare på resor som anordnas av Reseakademin. Innan han blev författare på heltid arbetade Ekeberg på Norges TV 2 i 25 år, de sista 10 åren som programledare för Økonominyheten.

    ***

    Kejsarens legosoldat är tredje boken i serien om den siste vikingakungen Harald Hårdråde. Det första två böckerna är Krigets lärling och Djävulens ryttare.

    Om serien De sista vikingen:
    Harald Hårdråde även kallad Harald Bulgarbrännaren föddes 1015. Han var kung av Norge 1045 1066 och gift med Elisabet av Kiev (barnbarn till Olof Skötkonung). Harald Hårdråde räknas som den siste vikingakungen, men innan han blev kung tjänstgjorde han i Kiev, Konstantinopel, Balkan och på Sicilien. Hans död 1066 i slaget vid Stamford Bridge, England, brukar räknas som slutpunkten för vikingatiden. Utifrån de fakta vi har om Harald Hårdrådes liv har norske Jan Ove Ekeberg spunnit en episk och mustig vikingaskröna i flera delar!

    ***

    Sabla god underhållning Ekeberg är en genomgående professionell spänningsförfattare med imponerande förmåga att gestalta en tid och människor vi egentligen vet ganska lite om Denna bok är otroligt välkomponerad och kryddad med de mest fantastiska miljöskildringarna. Cathrine Krøger, Dagbladet

    Det är spänning från början till slut i denna välkomponerade roman Atle Nielsen, Bok 365 

    Styrkan i Jan Ove Ekebergs berättelse om Harald är hans säkra språkliga hand. Finn Stenstad, Tønsbergs Blad 

    Om Krigets lärling (del 1):
    En dramatisk, historisk roman av Jan Ove Ekeberg han kan beskrivas som en norsk motsvarighet till Jan Guillou. I den här romanen visar han prov på stor skicklighet i att beskriva miljöer och karaktärer med ett enkelt och målande språk. Boken är inte bara lättläst och underhållande, utan väcker också intresse för tiden den utspelar sig i. Anette Rimont, Bibliotekstjänst, BTJ-häftet nr 23, 2023. 

    Produktinformation

    • Utgivningsdatum:2025-05-20
    • Mått:200 x 30 x 140 mm
    • Vikt:450 g
    • Format:Inbunden
    • Språk:Svenska
    • Serie:Den sista vikingakungen
    • Antal sidor:355
    • Upplaga:1
    • Förlag:Bokförlaget Nona
    • Medarbetare:Henrik Koitzsch
    • ISBN:9789189607569
    • Miljömärkning:FSC
    • Originaltitel:Keiserens leiesoldat
    • Översättare:Niklas Darke

    Utforska kategorier

    • Historiska romaner inom Skönlitteratur
    • Skönlitteratur i översättning inom Skönlitteratur

    Betyg & recensioner

    4.7/5