Bokus
Julie Caplin - Det lilla bageriet i Brooklyn, Pocket

Pocket, Svenska, 2023

Det lilla bageriet i Brooklyn

Av Julie Caplin

89 kr

Skickas imorgon. Fri frakt över 249 kr.

Fler format och utgåvor

Beskrivning

När Sophie Bennings kommer till New York så är kärlek det sista hon tänker på. Hon lägger ner hela sin själ och sitt hjärta i jobbet som matskribent för en prestigefylld tidning, för att försöka komma över ett smärtsamt uppbrott.

Kolumnisten Todd McLennan är allt Sophie önskar att hon inte ville ha. Precis under hennes lägenhet i Brooklyn ligger ett mysigt litet bageri och Todd är precis lika frestande som dess mumsiga cupcakes.

När Sophie och Todd lär känna varandra upptäcker de att kärleken till mat inte är den enda passionen de delar. Har Sophie äntligen träffat sina drömmars man i staden som aldrig sover?

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2023-12-07
  • Mått: 110 x 178 x 25 mm
  • Vikt: 234 g
  • Format: Pocket
  • Språk: Svenska
  • Serie: Resor, mat & kärlek
  • Antal sidor: 432
  • Förlag: Bokförlaget Nona
  • ISBN: 9789189607811
  • Miljömärkning: FSC
  • Originaltitel: The Little Brooklyn Bakery
  • Översättare: Gabriella Andersson
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

26 recensioner, genomsnitt 4.2/5

  1. 4/5 Emmy H

    Jag tycker om boken, det är andra gången jag läser den, så den är bra. En av sakerna jag gillar mest med den är att den inte helt följer den så vanliga mallen för romantiska feel good-böcker, och det tyckte jag om föregångaren också. Gillar karaktärerna, men inte så förtjust i uppläsningsrösten.

    Verifierat köp
  2. 5/5 E

    Älskar älskar allt!! Hon fångade känslorna kring att vara kär perfekt och oj vad kär man själv blev i boken. Vill läsa alla böcker av henne nu genast

  3. 4/5 Pernilla I

    Vem skulle inte vilja bryta sina invanda rutiner för sexmånader i New York. Jag hade inte tackat nej och jag är glad över att Sophie gjorde det. Jag hade även gärna bytt med Sophie som lämnade London, de hade räckt för mig. En riktigt härlig varm historia, vilket man kan behöva i dessa tider.

  4. 5/5 Marias

    Sophie får erbjudande om att åka över till New York från London i ett arbetsplatsutbyte. Först tackar hon nej, men när hennes liv vänds upp och ner en vecka senare kastar hon sig på första bästa flyg och hamnar i en liten lägenhet i Brooklyn ovanför ett bageri. Ägarinnan till bageriet och lägenheten, Bella, är kusin till Todd som arbetar på samma tidning som Sophie ska tillbringa ett halvår på. Redan från börjar varnar Bella Sophie, för Todd är visserligen charmig och omtyckt, men han är ingen som inleder någon djupare förbindelse med någon.

    Den här typen av böcker, där det från början är relativt stensäkert vartåt slutet kommer att leda, är det som är fantastiskt med feelgood. Jag behöver liksom inte oroa mig så mycket för var det slutar, men det är resan dit, karaktärsutvecklingen och det som händer i mellantiden, som är det fantastiska och oväntade. Den här boken fick mig att bara mysa i läsfåtöljen från början till slut, och bättre än så kan det ju knappast bli, eller hur?

    Persongalleriet är inte jättestort för en bok på över 400 sidor, men det behövs inte heller. Det är den lilla gruppen som finns runt Sophie som är i fokus och jag tycker om henne. Redan från början är det lite The Holiday-vibbar och då är jag fast. Det saknas bara att man också hade fått följa en liknande historia i London samtidigt för att den liknelsen skulle vara klockren. Och mer jul. Och att Todd antagligen är ganska långt bort från Jack Blacks (kan inte komma på vad karln heter i filmen, okej!) utseende men har samma fantastiska personlighet. Okej då, kanske ganska långt från filmen, men jag får samma fantastiska myskänsla av den här boken. Jag tycker om Sophies lågmälda men otroligt vänliga personlighet som antagligen också ses som väldigt brittisk i jämförelse med den amerikanska stereotypiska påstridigheten som de andra har. Jag gillar också hennes adliga namn och ätt, vilket också känns otroligt brittiskt.

    Språket är bra och flyter på fint. Ibland märks det att det har varit lite problem att hitta svenska motsvarigheter till engelska underfundigheter, men Gabriella Andersson har gjort ett otroligt bra jobb med översättningen.

  5. 5/5 LW Verifierat köp