Bokus
Christina Erikson - Lycksalighetens ö, Ljudbok

Ljudbok, Svenska, 2024

Lycksalighetens ö

Av Christina Erikson

Del 2 i serien Svartåsviten

69 kr

Lyssna direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Fler format och utgåvor

Beskrivning
När författaren Christina Erikson flyttade in på Svartå herrgård uppdagades inte bara ett långt led av kvinnligt styre utan också att många hetat exakt samma sak som hon själv: Christina. Svartå, 1789. När Christinas bror Marcus går bort efter en tids sjukdom ställs Svartå herrgårds framtid på spel. Utan en manlig arvinge till godset blir vikten på Christinas axlar större än någonsin och kravet om att hitta en make gör sig återigen påmint. Christina måste på nytt ta upp kampen om Svartå herrgård. Samtidigt kan hon inte glömma sin ungdomskärlek, murarsonen Gustaf, som sju år tidigare tvingades lämna byn. I bakgrunden utspelar sig en maktkamp i samhällets övre skikt, där kung Gustav III får allt fler fiender inom adeln medan franska revolutionen sprider stor oro över Europa. Lycksalighetens ö är den andra delen i historien om kvinnorna som styrt på Svartå herrgård. Sviten som sträcker sig över 250 år berättar om kvinnornas oförtrutna kamp för kärleken och rätten att styra över sina egna liv, från slutet av 1700-talet ända fram till modern tid. Det är en historia om himlastormande kärlek, kvinnlig list och maktspel i samhällets översta skikt.
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2024-05-08
  • Språk: Svenska
  • Speltid: 11 tim 6 min
  • Filformat: MP3
  • Filstorlek: 346,8 MB
  • ISBN: 9789189820920
  • Förlag: Bookmark Förlag
  • Uppläsare: Julia Dufvenius
  • Serie: Svartåsviten
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

135 recensioner, genomsnitt 4.2/5

  1. 5/5 Susanne F

    Så bra bok! Det är som att komma in i en film. Både 1-2 fängslade mig. Har fått hem 3-4 som jag kommer läsa senare i höst.

    Verifierat köp
  2. 5/5 Tina

    Fängslande

    Verifierat köp
  3. 3/5 Angelica O

    Efter att jag fått låna den första delen av denna serie var jag bara tvungen att köpa nästa.
    Väldigt trevlig och lättläst bok som är bra skriven.
    Tycker att tiden det utspelas målas upp på ett fantastiskt intressant sätt.

  4. 5/5 Läsglad

    Tips, läs alla böckerna i serien i ordning. Väldigt bra böcker man bara längtar att få fortsätta med nästa del
    Jag läser böckerna och lämnar sen vidare till en annan person som också tycker om att läsa böcker

  5. 5/5 -

    Man vill bara få veta mer om herrskap och tjänstefolk på Svartå herrgård. Julia Dufvenius skildrar historien på ett fängslande sätt.